Xi: Hong Kong her zaman kalbimde sıcak duydular uyandırıyor

2017-06-30 11:05:03

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde resmi ziyaretine başladı.

Xi Jinping havalimanında yaptığı konuşmada, Çin merkezi hükümetinin öteden beri Hong Kong'un gelişmesine destek sağladığına işaret ederek, "bir ülke iki sistem" politikasının Hong Kong'da başarıyla uygulandığını vurguladı.

Xi Jinping'i taşıyan özel uçak dün Hong Kong Uluslararası Havalimanı'na indi. Xi burada yaptığı konuşmada, Hong Konglulara içten selamlarını sundu:

"Hong Kong her zaman kalbimde sıcak duygular uyandırmıştır. Birkaç gün sonra Hong Kong'un anavatana dönmesinin 20'nci yıldönümü. Bu gerek merkezi hükümet gerekse Hong Kong için büyük ve mutluluk verici bir gelişmedir. Ziyaretimin üç amacı var: Öncelikle içten dileklerimi sunmak. Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde geçen 20 yıl içinde kaydedilen dev başarıları kutlayarak bölgede yeni parlak gelişmeler elde edilmesini diliyorum. İkincisi, Hong Kong'a verilen desteği yinelemek. Geçen 20 yıl içinde merkezi hükümet, hep Hong Kong'un güçlü kalkanı oldu. Merkezi hükümet olarak biz, Hong Kong'un gelişmesine ve özellikle halkın yaşamının iyileştirilmesine destek sağlamaya devam edeceğiz. Üçüncü olarak geleceği planlamak istiyoruz. Hong Kong'da çeşitli çevrelerle Hong Kong'un başarılarıyla deneyimlerini özetleyerek, geleceğini birlikte planlayacağız, böylece bir ülke iki sistem politikasının istikrarlı şekilde sürdürülmesini sağlayacağız."

Xi Jinping, Hong Kong Özel İdari Amiri Liang Zhenying ile görüştü. Liang'ın 5 yıllık görevini takdirle karşıladıklarını vurgulayan Xi, bundan sonra da devlete ve Hong Kong halkına hizmet etmeyi sürdürmesini istedi.

Xi, "bir ülke iki sistem" politikasının Hong Kong'da başarıyla uygulandığına çekerek şöyle devam etti:

"Bir ülke iki sistem politikası gereğince, Hong Kong hiç siyasi kargaşa olmadan istikrarlı şekilde vatana kavuştu. Bu dünya tarihinde ender rastlanır bir olaydır. Bu gelişmenin ardından, Çin Halk Cumhuriyeti'nin anayasasıyla Hong Kong Özel İdari Bölgesi temel kanununa uyan bir siyasi sistem bölgede uygulanmaya başlandı. Asya finans krizi, SARS virüsü salgını, uluslararası ekonomik kriz gibi çeşitli meydan okumalara rağmen, Hong Kong istikrarını korudu. Bütün bu gerçekler, bir ülke iki sistem siyasetinin gücünü kanıtladı."

Xi Jinping, ziyaret süresince, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ne bağlı idare, adalet ve yasama kuruluşlarının sorumlularıyla görüştü. Bu kuruluşların çalışmalarını yüksek takdirle karşıladıklarına işaret eden Xi, tüm yetkililerin Hong Kong ve vatana hizmet gayesini taşımalarını istedi:

"Hepinizin Hong Kong'daki ve merkezi hükümetteki gelişmeleri yakından takip etmeye devam etmenizi istiyorum. Hong Kong'da yeni dönem yerel hükümetin çalışmalarına destekleriniz çok önemli, böylece Hong Kong ve merkezi hükümet arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesi, yeni nesil Hong Kongluların vatanseverlik ve Hong Kong sevgisinin korunması, daha güzel bir Hong Kong ve Çin milletinin kalkınmasını öngören Çin rüyasının gerçekleştirilmesi için katkı sağlamanızı istiyorum. "

Xi Jinping ayrıca, Hong Kong Yasak Kent Kültür Müzesi ve Opera Merkezi'nin yer aldığı Batı Kowloon Kültür Bölgesi'ni ziyaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor