Hong Kong, Kuşak ve Yol girişiminde aktif rol oynuyor

2017-06-29 10:44:21

Bu yıl, Hong Kong'un Çin'e dönüşünün 20. yıldönümü. Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmaya başlamasından bu yana geçen sürede Hong Kong'daki sosyal ve ekonomik gelişmeler Çin'in ana kesimiyle sıkı sıkıya bağlı hale geldi.

Özel coğrafi konuma sahip olan ve küresel finans merkezi olarak kabul edilen Hong Kong, Çin'in 13. Beş Yıllık Plan'ı ve Kuşak ve Yol girişiminin uygulanmasıyla birlikte, ülkenin gelişmesinde her geçen gün daha önemli yer tutuyor.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, uluslararası finans merkezi, küresel ticaret merkezi ve uluslararası deniz taşımacılığı kavşağı konumunda bulunuyor.

Hong Kong'un bu konumu, Çin'in ana kesimi ve İpek Yolu güzergâhında yer alan ülkelerle kapsamlı bağlantının güçlendirilmesi için büyük önem taşıyor.

Çin merkezi hükümetinin Hong Kong'a verdiği kararlı destek de bölgenin gelişmesinde kritik rol oynuyor.

Hong Kong Özel İdari Bölge Amiri Liang Zhenying bu konuda şunları kaydetti:

"Merkezi hükümetin Hong Kong'dan beklentisi, Hong Kong'un gelişme planlarını yaparken, Çin'in ihtiyaçları ile bölgenin avantajlarını göz önünde bulundurmasıdır. Hong Kong ülkenin gelişmesi için kendi üzerine düşen köprü ve koridor rolünü etkin şekilde yerine getirmeli."

Nitekim Kuşak ve Yol inşasının güçlendirilmesinde Hong Kong'un en büyük avantajı, güzergâh ülkeleri arasında sermaye bağlantısını güçlendirmek. Hong Kong özellikle güzergâh ülkelerinin altyapı inşasında sermaye sıkıntısını ortadan kaldırmak için önemli rol oynuyor.

Hong Kong Özel İdari Bölge Amiri Liang Zhenying, Hong Kong'un dünyanın en önemli Renminbi offshore piyasası olduğuna dikkat çekerek, bu konuda parlak bir geleceğe sahip olduklarını vurguladı: 

"Hong Kong, küresel sermaye bağlantısını güçlendiren önemli bir koridor. Bölgenin kendi sermayesinin, ana kesimdeki bankaların ihtiyaçlarını karşılaması belki zor, ancak Hong Kong, kendi finansman hizmeti, işlem platformu gibi yollarla yabancı ülkelerden sermaye çekebiliyor, işte bu Hong Kong'un en büyük avantajı."

Hong Kong, profesyonel hizmet sektörü ve hukuk sistemiyle Kuşak ve Yol'un profesyonel hizmet platformuna dönüşebilir.

Hong Kong güzergâh ülkeleriyle işbirliği konusunda verimli deneyimlere sahip, bu, ana kesimden işletmelerin ticari risklerden kaçınmaları için yardımcı olabilir.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Maliye Müdürü Chen Maobo bu konuda şunları kaydetti:

"Hong Kong, ana kesimin dünyayla bağlantısının güçlendirilmesinde önemli rol oynuyor. Ana kesimden işletmelerle üçüncü taraf piyasaları birlikte geliştirebiliyor. Özellikle risk yönetimi konusunda Hong Kong zengin deneyimlere sahip. Hong Kong bu konuda ana kesimden işletmelere destek sağlama kapasitesinde; bu nedenle, Hong Kong aynı zamanda bir anlaşmazlık çözme merkezi."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor