Hızlı tren teknolojisinde “Fuxing Hao” dönemi

2017-06-27 11:08:45 CRI

Hızlı tren teknolojisinde “Fuxing Hao” dönemi

Çin'in demiryolu teknolojisinde geldiği son noktayı yansıtan yeni nesil hızlı trenler, Beijing-Shanghai seferini 6 saatte tamamlayacak.

2007 yılında “Uyum” (Hexie Hao) adıyla ilk kez hizmete giren hızlı trenlerden sekiz yıl sonra bu kez yeni hızlı trenlere “Fuxing Hao” ismi uygun görüldü. Bu kelime “canlanma, yenilenme” anlamına geliyor.

Çin Demiryolu Şirketi'nin geliştirdiği ve dünyada bu alanda en ileri seviyeyi yansıtan “Fuxing Hao” dün Beijing ile Shanghai arasında çift yönlü olarak hizmete girdi.

G123 sefer sayılı hızlı tren dün 11.05 itibariyle Beijing'den yola çıktı.. Beijing Güney Tren İstasyonu'nun sözcüsü Liang Zhaojue şu bilgileri verdi: (ses fonu1)

“Trenin yolculuğu 5 saat 45 dakika sürecek ve 10 duraktan geçecek. Trende yolcu ve mürettebat dahil toplam 576 kişi bulunabilir. Bu tren seferinin tüm biletleri satılmış durumda.”

Beijing-Shanghai arasında şu an için toplam dört adet “Fuxing Hao” hızlı treni yolcu taşıyor. 1 Temmuz'da tren sayısı sekize yükseltilecek.

“Hexie Hao” hızlı treninden farklı olarak “Fuxing Hao” hızlı treni daha aerodinamik şekilde tasarlandı.

Öte yandan, “Fuxing Hao”da pantograf ve klima sistemi, trenin üstündeki havalandırma sistemine indirildi. Bu, trenin dış görünüşünü güzelleştirmekle kalmayıp, dayanma gücünü ve enerji tüketimini de azalttı.

Çin Demiryolu Bilimsel Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacı Zhang Bo, gazetecilere şu bilgileri verdi: (sesfonu2)

“Tren lokomotifi ve tren gövdesinde büyük değişiklikler yaptık. Trenin enerji tüketimi yüzde 17 azaltıldı. Dayanma gücü de artık daha yüksek.”

Aerodinamik şekilde yapılması, trenin dış görünüşünü güzelleştirerek, kapasitesini artırdı. Trenin yüksekliği 3,7 metreden 4,05 metreye çıkarılırken, koltuklar arasındaki mesafe genişledi. Aynı hızda ilerlemesine rağmen “Fuxing Hao” içinde hissedilen gürültü giderildi.

“Fuxing Hao” insan odaklı tasarımıyla yolculara daha konforlu bir seyahat deneyimi sunacak. Yolcuları memnun eden bir başka özellik de tren kabinlerinde kablosuz internet bağlantısı sunulması.

“Fuxing Hao” trenindeki bu değişiklikler yolcuların dikkatini çekti, bazı yolcular gözlemlerini şöyle ifade etti: (ses fonu3)

“Aerodinamik tren lokomotifi çok rahat. Trende, öncekilere göre çok fazla ayrıntı var.”

“Fuxing Hao” pek çok standart göz önünde bulundurularak yapıldı. Çin'in devlet standardı, sektör standardı ve Çin Demiryolu Şirketi'nin standartları son teknolojide buluştu. 254 önemli standarttan yüzde 84'ülkenin iç standartlarına uygun olarak geliştirildi.

“Fuxing Hao” treni saatte 300 kilometre hız yapabilecek. İleride hızın artırılabileceği ve yeni gereksinimler doğrultusunda yolculara daha gelişmiş seçenekler sunulacağı bildiriliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor