İşbirliği, Çin ve ABD'ye ortak kazanç getiren tek seçenek

2017-06-21 14:48:25 CRI

İşbirliği, Çin ve ABD'ye ortak kazanç getiren tek seçenek

Çin-ABD Sanayi ve Ticaret Liderleri ve Eski Üst Düzey Yetkililer Diyalogu'nun dokuzuncusu dün başladı.

2 gün sürecek diyalog toplantısında iki ülkenin sanayi ve ticaret liderleri ile eski üst düzey yetkilileri, Çin ve ABD liderlerinin Florida'daki görüşmesinden sonra iki tarafın ekonomik ve ticari ilişkilerinin gidişatı ile makro politikalarının eşgüdümü gibi konuları ele alacaklar. Toplantıya katılan temsilciler, işbirliğinin ortak kazanç getiren tek seçenek olduğu, açık ve ortak kazanca dayalı ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerektiği görüşündeler.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ABD Başkanı Donald Trump'ın daveti üzerine geçen nisan ayında Florida'da Trump'la görüştü. Görüşmede kapsamlı ekonomik diyalog mekanizması çerçevesinde “Ekonomik İşbirliğinde 100 Gün Programı”nın hayata geçirilmesi konusunda mutabakat sağlandı. Daha sonra mayıs ayında iki ülke arasında tarımsal ürünlerin ticareti, finansal hizmetler, yatırım ve enerji gibi birçok alanda işbirliği geliştirildi, olumlu sonuçlar elde edildi. 9. Çin-ABD Sanayi ve Ticaret Liderleri ve Eski Üst Düzey Yetkililer Diyaloğu böyle bir arka planda başlatıldı.

“Mevcut sorunların çözülmesi için 100 gün yetmez”

Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi (CCIEE) Başkanı Zeng Peiyan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Xi-Trump görüşmesinin ikili ilişkilerin daha dengeli bir zeminde gelişmesini sağlayarak, geleceğe yönelik olumlu beklentileri güçlendirdiğini belirtti.

“Çin-ABD ekonomik işbirliğine ilişkin 100 günlük programda iki tarafın tarımsal ürünlerin ticareti ve finansal hizmet gibi alanlarda işbirliğini geliştirme yönündeki şiddetli arzusu ifade edildi. Yatırım ve altyapı tesisleri inşasında somut sonuçlar elde edildi. Bu, iyi bir başlangıçtır. Buna paralel olarak, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin dünyanın en önemli, aynı zamanda en karmaşık ilişki modeli olduğunu görmeliyiz. Mevcut sorunların 100 gün içinde çözülmesi mümkün değildir. Gelecekte ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin nasıl ilerletileceği konusunda ise her iki tarafın irfanı göz önüne alınmalıdır diye düşünüyorum.”

Bu arada, ilgili düzenlemeye göre “100 gün programı” 16 Temmuz'da değerlendirilecek ve yeni aşamada ekonomik ve ticari ilişkilerin geleceği için daha pozitif bir dayanak oluşturulacak.

Toplantıya katılan ABD'li temsilcilerin çoğu Çin'de faaliyette

Diyalog toplantısına katılan ABD'li temsilciler arasında eski ticaret bakanı, CISCO, COP, FedEx ve MasterCard gibi ünlü şirketlerin CEO'ları yer alıyor.

ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant, toplantıya katılan ABD'li temsilcilerin çoğunun Çin'de faaliyetlerde bulunduğunu hatırlatarak, toplantının iki ülkenin hükümetlerine öneriler sunarak, açık ve ortak kazanca dayalı ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmasını arzuladıklarını dile getirdi.

“Umuyorum ki, bu toplantı iki hükümete destek ve öneriler sağlayabilir. Toplantıda somut sonuçlar elde edilmeli ve gelecekte siyasi ilerlemeye zemin hazırlanmalı. Ayrıca karşılıklı siyasi güveni artırmalı ve ortak çıkarlarımız olduğunu kanıtlamalıyız.”

Toplantıya katılan Hainan Havayolları (HNA) Yönetim Kurulu Başkanı Chen Feng görüşünü diğer katılımcılarla şöyle paylaştı.

“Çin ve ABD'nin gayri safi yurtiçi hasılaları, dünya toplamının yüzde 40'ını oluşturuyor. Bu nedenle iki ülkenin ilişkilerine daha uzun vadeli bakılmalı. Çin ile ABD'nin ticari ilişkileri karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkeleri temeline oturtulmalı. İkili ilişkilerin eşgüdümlü gelişmesi ve işbirliğinin ilerletilip ortak kazanç elde edilmesi, tüm dünyanın yararına olacaktır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor