BRICS işbirliğinin 2. “altın 10 yılı”

2017-06-20 16:31:28 CRI

BRICS işbirliğinin 2. “altın 10 yılı”

BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı dün Beijing'de yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin başkanlık ettiği toplantıda, BRICS kapsamındaki işbirliğinde elde edilen sonuçlar ve tecrübeler özetlendi, işbirliğinin gidişatı, uluslararası durum ve küresel sorunlar ele alındı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in diğer 4 üye ülkeyle birlikte çaba harcayıp, BRICS işbirliğinin 2. “altın 10 yılını” yaratmaya hazır olduğunu belirtti.

BRICS dışişleri bakanlarının ilk kez 2006 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bir araya gelmesiyle BRICS işbirliği mekanizması başlatıldı. Geçen 10 yıl içinde 5 BRICS ülkesinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) dünya ekonomisindeki payı yüzde 12'den yüzde 23'e yükseldi, bu ülkelerin dünya ekonomisine katkı oranı ise yüzde 50'yi aştı. Bunun yanı sıra, 5 ülkenin Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası finans kuruluşlarındaki söz hakkı devamlı arttı. Bu yıl ise BRICS işbirliğinin ikinci on yıllık döneminin başlangıcı. Çin, yeni dönem başkanlığını yürütüyor.

Dünkü toplantıda Çin, Güney Afrika Cumhuriyeti, Rusya, Hindistan ve Brezilya'nın dışişleri bakanları örgütün yeni aşamadaki işbirliği konusunu ele aldı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, BRICS ülkelerinin yeni kalkınan ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki dayanışma ve işbirliğini ilerletmesi gerektiğini görüşünde olduklarını belirtti.

“BRICS işbirliği sadece 5 ülkeye değil, gelişmekte olan ve yeni kalkınan tüm ülkelere aittir. Açıklık, kapsayıcılık, işbirliği ve ortak kazanç ilkelerinden oluşan BRICS ruhunun ışığında, farklı kültürler arasında hoşgörü anlayışı ile farklı kalkınma modelleri arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliği modelini teşvik etmeyi sürdüreceğiz. BRICS işbirliği kapsamını genişleteceğiz, gelişmekte olan ülkelerin çıkar ve refahlarını koruyup artıracağız.”

BRICS, iklim değişikliğiyle mücadele ortak hareket etmeyi sürdürecek

Şu an uluslararası durum karmaşık, küreselleşmeden uzaklaşma eğilimi mevcut. Özellikle ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı, kamuoyunun endişesine yol açtı. BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndan sonra yayımlanan basın bildirisinde, BRICS ülkelerinin daha dengeli bir ekonomik küreselleşmeyi desteklediği, ticari korumacılığa karşı çıktığı, eşit, hoşgörülü, yenilikçi ve dinamik bir dünya ekonomisi için ortaklaşa çaba harcayacakları yinelendi. Bildiride, tüm ülkelerin BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nde yer alan ilkelere göre Paris Anlaşması'nı hayata geçirmeleri, bilhassa gelişmiş ülkelerin sermaye aktarımı, teknoloji transferi ve kabiliyet inşasını destek sözünü tutmaları gerektiği çağrısında bulunuldu.

Dünkü ortak basın toplantısında konuşan Brezilya Dışişleri Bakanı Aloysio Nunes iklim değişikliğine değindi.

“Brezilya ve diğer BRICS ülkeleri, Paris Anlaşması'ndan çekilerek iklim müzakerelerini yeniden başlatma kararı alan ABD'nin küresel ısınmayı önlemeye yönelik projeler için kullanılacak fonu azaltmasından endişe duyuyor. 5 BRICS ülkesinin dünya nüfusunun ve küresel üretim değerinin önemli bir kısmını temsil ettiği ve uluslararası sahada nispeten büyük etkisi olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Küresel ısınma ile mücadelede ve ilgili anlaşmaları uygulamada birlikte hareket ettik. Bu ortak hareketimizin, Paris Anlaşması'nın hayata geçirilmesini sağlayan önemli unsurlardan biri olacağına inanıyoruz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor