Çin: Filistin-İsrail barış görüşmeleri yeniden başlatılmalı

2017-06-19 12:37:41

Çin'in Filistin baştemsilcisi Chen Xingzhong, Filistin ve İsrail'in siyasi kararlılıkları ve zekâlarını ortaya koyup, bir an önce görüşme masasına dönmeleri gerektiğini vurguladı.

20 Haziran, Dünya Mülteciler Günü. Dünyanın çeşitli ülkelerinde kayıtlı mülteci sayısı 5 milyonu aştı. Mülteci sorunu, Ortadoğu sorununun önemli parçalarından biri.

Çin'in Filistin'deki Baştemsilcisi Chen Xingzhong, Çin Uluslararası Radyosu'na verdiği özel demeçte, Filistin mülteci sorununun çözülmesi için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. Chen, Filistin mültecileri konusunun uzun zamandır süregelen bir sorun olduğuna işaret ederek, bu sorunu çözmek için BM'nin 1949 yılında Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nı kurduğunu dile getirdi. Çin hükümetinin de bu konuya büyük önem verdiğine dikkat çeken Chen, bugüne kadar Filistinli mültecilere çeşitli yardımlar sağladıklarını söyledi.

Söz konusu yardımlara ilişkin detaylı bilgi veren Chen, Çin'in 2011 yılında Ürdün'ün başkenti Amman'da Filistinli mültecilerin barındığı Baka Kampı'nda bir hastane kurduğunu ve hastanenin uluslararası sahada geniş yankı uyandırdığını belirtti.

Chen Xingzhong'un verdiği bilgilere göre, Çin, her yıl BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın sağlık ve eğitim projelerine mali destek sağlıyor. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi geçen yılın Ekim ayında Fransız mevkidaşıyla görüşürken özellikle Filistinli mülteciler sorununa değinerek, Filistin-İsrail barış görüşmelerinin yeniden başlatılması arzusunu dile getirdi.

Ülkesinin Filistin sorununun çözümü için çabalarını ve bu konuya yaklaşımını "Çin sorunun çözümüne büyük önem veriyor ve barış görüşmelerini kararlılıkla destekliyor" diye özetleyen Chen bu hususta şöyle konuştu:

"Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Mayıs 2013'te Beijing'de Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas ile görüştüğünde, Filistin sorununun çözülmesi için 4 maddelik öneriyi ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Xi, Ocak 2016'da Kahire ziyareti sırasında da Çin'in Filistin sorununun çözülmesine yönelik tutumunu yineledi. Xi, bu yılın Mayıs ayında yapılan Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda ise Ortadoğu'daki siyasi karmaşanın durdurulması için ortak çaba gösterilmesi, kapsamlılık, işbirliği ve sürdürülebilir kalkınma ilkelerine dayalı yeni güvenlik konseptinin uygulanması gerektiğini vurguladı. Xi, Ortadoğu'daki anlaşmazlıkların siyasi yollardan çözülmesinin önemine vurgu yaparak, uluslararası toplumun arabuluculuk çabalarını yoğunlaştırması ve soruna adil bir çözüm getirilmesi çağrısı yaptı. Bana kalırsa, Cumhurbaşkanı Xi'nin bu konuşmaları, Filistin sorununun çözülmesine önemli ölçüde yön verdi."

Çin, Filistin meselesinde arabuluculuk görevi üstleniyor

Chen Xingzhong, Çin'in Filistin-İsrail barış görüşmelerine katıldığını hatırlatarak bunun ülkesinin bu soruna verdiği önemin bir göstergesi olduğunu söyledi. Chen Xingzhong bu konuda şunları kaydetti:

"Son bir-iki yıl içinde Çin liderleri sırayla Filistin ve İsrail'i ziyaret ettiler. Çin, böylece kendi tarzında arabuluculuğunu ortaya koydu. Tabii, kısa süre önce de İsrail Başbakanı Benyamin Netaniyahu Çin'i ziyaret etmişti. Geçen ay Filistin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Tayyip Abdelrahim de Çin'i ziyaret etti. Çin liderleri, bu görüşmelerle dünyaya barış sinyalleri vermiş oldular. Filistin sorunu aslında Ortadoğu sorununun kökü, bu sorun uluslararası toplumca göz ardı edilmemeli. Tabii, Çin'in bu konudaki tutumu da dikkat çekiyor. "

Çin, iki devletli çözümü destekliyor

Çin'in Filistin sorununa dair tutumunun açık olduğuna dikkat çeken Chen, ülkesinin geçen yıl ve bu yıl iki kez Ortadoğu Paris Barış Konferansı'na katıldığı sırada bu tutumunu yinelediğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Filistin ve İsrail arasında barış görüşmelerini ve 1967 yılındaki sınırları temel alan 'iki devletli çözüm'ü destekliyoruz. Başkenti Doğu Kudüs olan, tam egemen bir Filistin devletinin kurulmasını istiyoruz. Nitekim Çin halkı, öteden beri Filistin sorununun çözülmesini arzulamıştır. Çin bu konuda tam kararlılığa sahiptir. "

Chen Xingzhong, Filistin ve İsrail'in, birbirlerine direnmek yerine sorunun çözülmesi için diyalog ve işbirliği tutumu sergilemelerinin iki ülkeye de yardımcı olacağını savundu. Chen, Filistin ve İsrail'in siyasi kararlılıkları ve zekâlarını ortaya koyup, ileri görüşlü hareket etmeleri ve görüşme masasına bir an önce dönmeleri gerektiğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor