Astana Ekonomi Forumu Kuşak ve Yol'a odaklandı

2017-06-16 12:05:01 CRI

10. Astana Ekonomi Forumu dün Kazakistan'ın başkenti Astana'da başladı. Foruma, 100 ülkeden siyaset, ekonomi ve finans kuruluşları ile uluslararası örgütlerden 4 binden fazla temsilci katıldı. Forumda, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi en çok öne çıkan konular arasında yer alıyor.


Ana temasının “Yeni Enerji-Yeni Ekonomi” olduğu forumun ilk gününde, küresel ekonominin şu anki ve gelecekteki gelişmeleri ele alınıyor.


Aynı zamanda, küresel işbirliği ve ticaretin güçlendirilmesi, altyapı tesislerinin geliştirilmesi, yeşil ekonomi ve inovasyon gibi konular dışında, Kuşak ve Yol inisiyatifi de dikkat çeken diğer gündem maddelerinden biri.


Münih Stratejik Kültürel İletişim Merkezi İcra Müdürü Konstantin Schamber, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini takdirle değerlendirerek, inisiyatifin kritik anlamda ekonomik, sosyal ve jeopolitik değeri olduğunu belirtti.


Çin'in 30 yıldan fazla süre içinde mucize gelişmeler kaydettiğine işaret eden Schamber, Rusya ve Kazakistan gibi Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin Çin'le aynı başarıları elde edememesine rağmen, kendi coğrafi avantajlarından yararlanarak, Çin'le Kuşak ve Yol inşası çerçevesinde işbirliği yapabileceklerini ifade etti.


Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı bünyesinde bulunan Ulusal Kent İnşaat ve Planlama Şirketi Genel Müdürü Turlybek Musabayev, Çin'in “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” inisiyatifinin Kazakistan'ın gelişimine yeni fırsatlar getirdiğini söyledi.


Musabayev, “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” inisiyatifinin Kazakistan'ın sanayisinde bölgesel işbölümü ile işbirliğinin hızlandırılması ve üretim kapasitesi ile ticaretin genişletilmesi konularında yeni imkanlar sağladığına işaret etti.


Musabayev'in verdiği bilgilere göre, şu an Çin ile Kazakistan arasındaki üretim kapasitesi işbirliğinde verimli sonuçlar elde ediliyor.


İki ülke arasında üretim kapasitesi alanında 26 milyar dolardan fazla değere sahip 51 işbirliği projesi imzalandı.


Bu projelerden üçü şu an tamamlanmış durumda ve altısı uygulama sürecinde. Diğer 40 proje ise yakında başlatılacak.


Kırgısistan eski Başbakanı Djoomart Otorbaev ise, Çin ile güzergâh ülkelerinin Kuşak ve Yol inşasında paralel olarak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.


Otorbaev, işbirliği projeleri yerine getirilirken, halk arasındaki gönül bağının da güçlendirilmesi gerektiğini, ancak bu şekilde karşılıklı yarara dayalı ortak kazancın gerçekleştirilebileceğini kaydetti.


Otorbaev, Kuşak ve Yol inşasında gerçekleştirilen proje sayısından çok, personel, bilim ve eğitim ile kültür gibi alanlardaki iletişimin güçlendirilmesine odaklanılmasının önemine değinirken, ancak bu şekilde halklar arasında gönül bağı kurulabileceğinin ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancın gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi.


Her yıl düzenlenen Astana Ekonomi Forumu, Orta Asya bölgesindeki en büyük forum olarak 2008 yılında başlatıldı.  Forum, küresel çapta ekonomik, finansal ve sosyal sorunların ele alınması alanında en önemli platformlardan biri haline geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor