CRI muhabirlerinin Henan gezisi sona erdi

2017-06-15 11:58:52 CRI

"Büyük Platformla Büyük Merkez Ovayı Göstermek-Yeni Başarılarla Daha İleri Gitmek, 2017 CRI Çinli ve Yabancı Gazetecilerin Henan Gezisi" başlıklı etkinlik, dün Zhengzhou'da tamamlandı.


CRI'nin bünyesindeki Türkçe, Fransızca, Portekizce, Nepalce, Bengalce, Farsça, Vietnamca ve Tamilce olmak üzere 8 servisten Çinli ve yabancı gazeteciler, 6 günlük Henan gezisi boyunca Luoyang ve Zhengzhou kentlerini gezdi.


Luoyang'daki serbest ticaret bölgesi ile Zhengzhou'daki kalkınma bölgesinin faaliyetleri hakkında bilgi alan CRI muhabirleri, Henan'ın köklü geçmişinin yanında modern yüzünü gördüler, eyaletin ekonomik anlamda kat ettiği mesafeye tanık oldular. Çin'in beş büyük lojistik merkezinden biri olan Zhengzhou'da 2013'te Çin-Avrupa tren seferlerinin başlamasıyla birlikte gelişen sınır ötesi e-ticaret sektörü konukların büyük ilgisini çekti.


Konuklar, Zhengzhou'nun kalkınma bölgesindeki çeşitli sektörlerde çalışan firmalarla temaslarında Henan'ın ticari ve ekonomik faaliyetleri hakkında bilgi almanın yanında Longmen Taş Mağaraları, Beyaz At Tapınağı, Shaolin Tapınağı, Shaolin Tagou Dövüş Sanatları Okulu gibi yerleri de gezdiler.


CRI muhabirleri, gezi süresince Facebook, Twitter gibi platformlar aracılığıyla 8 dilde yaptıkları gönderilerle Henan'ın hikayelerini anlattılar, Çin kültürünü tanıttılar. Facebook'ta paylaşılan 100'den fazla gönderi, binlerce kişi tarafından görüntülendi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor