Çinli temsilciden yoksulluğu yok etme çağrısı

2017-06-14 11:54:04 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, dün düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi'nin 35. Toplantısı'nda 140 ülkeyi temsilen “Yoksulluğu Beraber Yok Edelim, İnsan Haklarını Birlikte İletip Koruyalım” başlıklı bir ortak açıklama okudu.


Açıklamada, uluslararası topluma, yoksul olmayan ve birlikte kalkınan bir insanlığın kader ortaklığını oluşturmak ve insan haklarını daha iyi şekilde ilerletip korumak için el ele verme çağrısında bulunuldu.


140 ülkeyi temsilen yaptığı konuşmasında Ma Zhaoxu, şu an dünyada hâlâ 800 milyondan fazla nüfusun yoksulluk sınırında yaşadığını ve yoksulluğu yok etmenin insan haklarını ilerletme çalışmalarının en önemli yolu olduğunu belirtti.


Ma, bu nedenle ortak açıklamada dört maddelik öneride bulunduklarını dile getirdi. Öneriler şu şekilde:


-Sürdürülebilir gelişme hızlandırılarak, yoksullara yardım çalışmaları ile ekonomik ve sosyal gelişme arasındaki etkileşim güçlendirilerek, yoksullara yardım, ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişimler ile insan hakları güvencesi arasındaki dengeli ve eşgüdümlü gelişimlerin sağlanması.

Dünya ülkelerinin yoksul nüfusu azaltma ve sürdürülebilir gelişmeyi gerçekleştirme yolu tercihlerine saygı gösterilmesi.


-Yoksullara yardım etmeyi amaçlayan kapsamlı ve kalkınmaya dayalı tedbirlerin alınması.

Yoksullara “yerinde yardım” temel politika olarak görülerek, yoksul bölgelerdeki altyapı tesisleri inşasının güçlendirilmesi, yoksul nüfusa sağlık, eğitim ve kültür gibi kamu hizmetleri sağlanması ve istihdamın arttırılması ile yoksul nüfusun kendini geliştirme yeteneğinin pekiştirilmesi.


-Sosyal adaletin sağlanması

Halkın yaşam koşullarını iyileştirme konusuna ağırlık verilmesi yoluyla tam bir sosyal güvenlik sistemi oluşturularak, kadın, çocuk, yaşlı ve engelliler gibi toplulukların çıkar ve haklarının güvence altına alınması, bütün halkın bu gelişmelerden faydalanmasının sağlanması.


-Yoksul nüfusu azaltma konusundaki uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi.

Dışa açık dünya ekonomisinin korunup geliştirilmesi, işbirliği ve ortak kazancın çekirdeğini oluşturduğu yoksulluğu azaltma çalışmalarında yeni tip uluslararası ortaklık ilişkilerinin kurulması, Güney-Kuzey ve Güney-Güney işbirliğinin pekiştirilmesi. BM'nin uluslararası yoksulluğu azaltmada önemli rol oynaması.


Ma Zhaoxu, yoksulluğu azaltma konusundaki küresel hedeflere ulaşmak için uzun bir yol kat edilmesi ve uluslararası toplumun yoksulluğu tamamen yok etmek için bir an önce el ele vermesi gerektiğine işaret etti.


Ma, yoksulluğun azaltıldığı ve beraber kalkınmanın hedeflendiği bir insanlığın kader ortaklığını inşa etme ve insan haklarını daha iyi şekilde ilerletip koruma çağrısının uluslararası toplumun ortak çıkarlarına da uygun olduğunu ifade etti.


Ma ayrıca, Çin'in uzun yıllardır harcadığı çabalarla 700 milyon kişiyi yoksulluktan kurtarmasının küresel insan hakları çalışmalarına büyük katkı yaptığını da vurguladı. Ma, Çin'in, yoksulluğu azaltma konusundaki deneyimlerini diğer gelişmekte olan ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor