Çin ile Lüksemburg ilişkilerine canlılık gelecek

2017-06-13 11:43:43 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Çin'i ziyaret eden Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel dün bir araya geldi. İki başbakan, havacılık, finans, sinema ve televizyon gibi alanlarda ilişkileri güçlendirerek, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirecekleri konusunda fikir birliğine vardıklarını belirtti.


Avrupa'nın kuzeybatısında yer alan Lüksemburg, yüzölçümü küçük olmasına rağmen çok gelişmiş bir ekonomiye sahip ve ülkede kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasıla yıllardır dünyanın ilk sırasında bulunuyor.


Fransa, Almanya ve Belçika'yla sınır komşusu olan Lüksemburg, aynı zamanda da Avrupa'nın önemli transit noktası ve dünyanın önemli finans merkezi konumunda yer alıyor.


Çin'le diplomatik ilişkileri 1972 yılında kuran Lüksemburg, bugün Çin'in AB'deki üçüncü büyük yatırım hedefi ülkesi ve Çin de Lüksemburg'un beşinci büyük ithalat kaynağı konumunda.


Bu sene Çin ile Lüksemburg arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıldönümü kutlanıyor.


Li Keqiang görüşmede, mevkidaşı Bettel'in bu ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişmesine yeni bir canlılık sağlayacağını belirtti.


Li, son yıllarda dünyanın ekonomik ve siyasi yapılarında sürekli değişiklikler yaşandığını, belirsizliklerin arttığını ancak barış, gelişme ve işbirliği yönündeki küresel eğilimin korunduğunu ve Çin ile Lüksemburg arasındaki istikrarlı ve iyi işbirliği ilişkilerinin değişmediğini vurguladı.


Bettel, ziyareti sırasında hızlı trenle Henan eyaletinin Zhengzhou şehrine giderek, iki ülke arasında hava taşımacılığı alanındaki işbirliği üzerinde incelemelerde bulunacak.


Lüksemburg ileri bir hava yolu kargo taşımacılığı sektörüne sahip. Henan Sivil Havacılığı Geliştirme ve Yatırım Limited Şirketi Nisan 2014'te, Avrupa'da en büyük hava yolu kargo şirketi konumundaki Lüksemburg Hava Yolu Kargo Şirketi'nin hisse senetlerinin yüzde 35'ini satın aldı.


Çin Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Avrupa İşleri Genel Müdür Yardımcısı Zhu Jing, iki başbakanın son görüşmesinde, havacılık alanının Çin ile Lüksemburg arasındaki yeni aşama işbirliğinin ağırlık alanı olarak saptandığını söyledi. Zhu Jing, iki ülkenin, birlikte Çin ile Avrupa arasında “Hava İpek Yolu”nu inşa edeceğini dile getirdi.


Lüksemburg aynı zamanda, gelişmiş finans sektörüyle de “finans başkenti” olarak nitelendiriliyor. Altı Çin bankası, Avrupa'daki merkezlerini Lüksemburg'da kurdu. Lüksemburg ayrıca, Avrupa'da Renminbi için üç büyük denizaşırı piyasasından biri ve Asya Altyapı Yatırım Bankası'na katılım için başvuru yapan ilk Avrupa ülkesi. Zhu Jing, yeni aşamada Çin ile Lüksemburg arasında yeşil finans ve internet finansı gibi alanlarda işbirliği potansiyelinin daha da genişletileceğini ifade etti.


İki başbakan görüşmeden sonra, bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti. Bu belgeler arasında, sosyal güvenlik işbirliği memorandumu ve ortak yapım film projeleri ile ilgili sözlşemeler en çok dikkat çeken konular arasında bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor