CREG: Türkiye tünel delme alanında önemli bir pazar

2017-06-13 10:56:53 CRI

CREG: Türkiye tünel delme alanında önemli bir pazar

Son yıllarda Çin ile Türkiye arasında pek çok alanda iş birliği projeleri ve yatırımlar artış gösterdi. Bilhassa Çin'in 2013'te Kuşak ve Yol projesini öne sürmesinden beri iki ülkenin de işletmeleri iş birliği geleceğine olumlu bakıyor.

Bir haftalık Henan gezimizin dördüncü gününde Çin Demiryolu Şirketler Grubu'nun (CREG) tünel açma makinelerinin üretildiği, Zhenghou'da yer alan fabrikasını ziyaret ettik.

Şirket tünel açma projelerini yürütme ve ekipman üretimi konusunda son 10 yılda büyük atılımlar yaparak Çin'de kendi alanında zirveye yerleşti. Şirket, Çin pazarının dışında Malezya, Singapur, İsrail, Hindistan, Lübnan ve Vietnam gibi ülkelere de ihracat yapıyor.

CREG'nin ürün yelpazesi de geniş. Ürettikleri tünel açma makinelerinin boyutu, projeye göre değişiyor. Bu makinelerin yüksekliği 6-7 metreyi, gücü ise 5 bin veya 10 bin KW'yi buluyor.

CREG, tünel açma ekipmanlarının yanında demiryolu donanımları üretimi ve özellikle hızlı tren inşası gibi alanlarda da tecrübeli. 120 yıllık geçmişi bulunan şirket, dünyanın önde gelen kapsamlı inşa ve mühendislik girişimleri grubu. 2015 itibarıyla CREG'nin toplam varlıkları 713 milyar 700 milyon yuan değerinde. 2016'da dünyanın en güçlü 500 şirketi listesinde 57. sıraya yerleşen şirket, aynı zamanda Çinli işletmeler arasında ilk 500'de 7. sırada.

CREG, şimdiye kadar 90 bin kilometrelik demiryolu inşası gerçekleştirdi. Bunun 10 bin kilometrelik kısmını hızlı tren yolu oluşturuyor. CREG, donanım, çelik yapı, demiryolu makasları imalatı gibi alanlarda uzman olmakla birlikte, emlak, kaynak geliştirme, finansal yatırım konularında da verimli sonuçlar elde etti. Çin Demiryolu Şirketleri Grubu, 90'dan fazla ülke veya bölgeye hizmet sağlıyor.

CREG'nin denizaşırı ülkelerle iş birliği departmanı yetkilisi Yan Congcong'la sohbetimizde şirketin yabancı yatırım alanları arasında Türkiye'yi de düşündüklerini öğrendik. Yan, Ankara'da katıldığı Karayolları, Köprüler ve Tüneller Fuarı'ndan (Road2Tunnel) geçtiğimiz hafta dönmüş. Yan, Türkiye'yi önemli bir işbirliği merkezi olarak gördüklerini, fuar sayesindde Türkiye'deki yerel şirketlerle ve hükümet ile temaslarda bulunduklarını söyledi. Şirket, henüz Türkiye ile somut bir projeye imza atmamış olsa da Büyük İstanbul Tüneli ve metro tünelleri inşaları gibi projelerde Türkiye ile çalışmaya istekli.

Yan Congcong, İstanbul'da 15 metro hattının inşasının planlandığı bilgisini Ankara'daki fuarda edindiklerini, bu konuda Türkiye ile iş birliği yapmak istediklerini de vurguladı.

Bu arada, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de ilk yerli tünel delme makinesi tanıtıldı. Çin ile Türkiye sahip oldukları avantajları kullanarak, hem tünel açma hem de demiryolu inşası konularında ekipman ve teknoloji ihracatı açısından önemli iş birliği potansiyeline sahip.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor