SİÖ'ye Astana'da yeni üyeler katıldı

2017-06-12 11:48:42 CRI

Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) 17. Liderler Konseyi Toplantısı 8-9 Haziran günlerinde Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapıldı.


Toplantıda SİÖ'nün gelişimi, görevi ve yönelimi ile önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunularak, fikir birliklerine varıldı.


Toplantıda, Hindistan ile Pakistan'ın üyeliği kabul edildi ve SİÖ'nün ilk genişlemesi gerçekleştirildi.


SİÖ, bu gelişmeden önce altı üyeye sahipti. Haziran 2016'da SİÖ Taşkent Zirvesi'nde Hindistan ve Pakistan'ın katılımıyla ilgili memorandum imzalanmıştı. Söz konusu Astana Zirvesi'nde yeni üye alma prosedürünün resmen tamamlanması ise, kilometre taşı anlamına geliyor.


Böylece, SİÖ'nün coğrafi kapsamı Güney Asya'ya kadar uzanırken, yüzölçümü Avrasya kıtasının beşte üçüne, nüfusu ise dünyanın yaklaşık yarısına yükseldi.


SİÖ dönem başkanlığını yürüten Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev zirvede yaptığı konuşmada, Astana Zirvesi'nde SİÖ için yeni bir sayfa açılacağını ve Hindistan ile Pakistan'ın katılımının SİÖ'ye yeni bir dinamizm katkısı yapacağını belirtti.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, SİÖ'nün yeni üyelerle birlikte daha da güçlenerek, siyaset, ekonomi ve kültür alanlarında daha etkili olacağını ifade etti.


Öte yandan, güvenlik sorunu da SİÖ'nün bütün üyelerini ilgilendiren ortak konulardan biri. Bölge barışı ve istikrarını korumak, SİÖ'nün en önemli hedeflerinden biri olarak ifade ediliyor. Bu nedenle zirvede, üye ülkeler arasında güvenlik alanında bir dizi verimli işbirliği gerçekleştirildi.


SİÖ Bölgesel Terörle Mücadele Yapısı İcra Komitesi Direktörü Yevgeniy Sysoyev, kuruluşun terör, dini aşırıcılık ve bölücülük dahil üç kötü güce darbe indirmeye 2016 yılında da devam ettiğini ve bu konuda kayda değer başarılar kaydettiğini söyledi.


Sysoyev, SİÖ üyelerinin işbirliğiyle terörizmle ilişkili 40'tan fazla suçun engellendiğini ve bunlardan 16'sının tamamen ortadan kaldırıldığını ifade etti.


Son yıllarda, uluslararası terörizm ve aşırıcılık güçleri sürekli kanlı saldırılar düzenliyor. Genişleyen SİÖ, bu konuda daha ciddi sorumluluk ve görev üstlenecek.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de zirvede bir konuşma yaptı. Xi'nin konuşmasında güvenlik tehditlerine karşı ileri sürdüğü bölgesel terörle mücadele yapısının inşasını güçlendirme, savunma güvenliğine ilişkin forumlar düzenleme ve internette terörle mücadele ortak tatbikatı yapma gibi öneriler katılımcılar tarafından olumlu karşılandı.


Bölge güvenliği ve istikrarının sağlanması için güçlü bir ekonomik desteğe ihtiyaç var. Astana Zirvesi'nin katılımcıları, Çin'in “Kuşak ve Yol” inisiyatifi ile Kazakistan'ın “Nurlu Yol” yeni ekonomik politikasının ve Avrasya Ekonomik Birliği'nin kenetlenmesiyle, SİÖ çerçevesinde çok taraflı işbirliği ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancın elde edilebileceğini umduklarına işaret etti.


Bunun yanı sıra Nazarbayev, SİÖ'nün ekonomik işbirliği sorununa özellikle yoğun ilgi gösterilmesi gerektiğini vurguladı.


Kazak Cumhurbaşkanı, Avrasya Ekonomik Birliği ile Çin'in “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin kenetlenmesinin bölgedeki ekonomik ve ticari işbirliğinde büyük bir perspektif yarattığını, ayrıca Kazakistan'ın “Nurlu Yol” ekonomik politikasının “Kuşak ve Yol” inisiyatifiyle kenetlenmesini etkin şekilde yerine getireceğini dile getirdi.


Genişleyerek dünya nüfusunun yaklaşık yarısını kapsayan SİÖ'nün, daha fazla gelişme fırsatı elde etmesi ve gelişmelerinin bütün dünya halkının çıkarlarını ilgilendirmesi bekleniyor.


Rus ekonomi uzmanı Alexei Maslov, gelecekte SİÖ'nün şu beş açıdan ekonomik işbirliğini güçlendirebileceğini belirtti:


-Mal akımını engelleyen ticaret duvarlarının ve korumacılık önlemlerinin kaldırılması;


-Tercihli vergi politikasından faydalanabilen ortak sermayeli işletmelerin kurulması;


-Yüksek teknoloji ve sanayi bölgelerinin beraber oluşturulması;


-SİÖ çerçevesinde tarife dışı engellerin adım adım yok edilmesi;


- Aşamalı olarak serbest ticaret bölgeleri inşa edilmesi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor