Çin ve Kazakistan devlet başkanları bir araya geldi

2017-06-09 11:15:45

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Astana'da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile bir araya geldi. İki lider, diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana geçen 25 yıl içinde elde edilen verimli sonuçları takdirle değerlendirdi, önümüzdeki yıllardaki işbirliğinin yol haritasını birlikte planladı. İki lider, kapsamlı stratejik ortaklığını yeni düzeye taşımayı, böylece iki ülkenin halklarına daha büyük refah getirmeyi onayladılar.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping görüşmesinde, 25 yıl içinde ikili ilişkilerin geliştirilmesinde gözle görülür ilerlemeler kaydedildiğine işaret ederek, karşılıklı siyasi güvenin tarihin en iyi döneminde bulunduğunu ifade etti. Xi, önümüzdeki günlerde Kazakistan ile el ele vererek, ortak çıkar ve kader topluluğunu oluşturacaklarını açıkladı. Xi şöyle konuştu:

“Bu yıl, Kazakistan'ın başkentini Almatı'dan Astana'ya taşımasının 20. yıldönümü. Aynı zamanda bu yıl da Astana'ya üçüncü gelişim. Ben burada yakın dostlarımı gördüm, Astana'da büyük değişimlere tanık oldum. Bu nedenle kendimi son derece yakın hissediyorum. Aslında Astana'nın gelişmesi, tüm Kazakistan'ın gelişme sembolüdür. Tabii, Sayın Cumhurbaşkanı Nazarbayev liderliğinde Kazakistan halkı, milli kalkınmada daha büyük ilerlemeler kaydedecektir. Bu yıl, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 25. yıldönümü. Çin önümüzdeki günlerde Kazakistan ile el ele verip, bu fırsattan faydalanarak Çin-Kazakistan ikili ilişkilerinin gelişmesinde biriktirilen deneyimlerini özetleyecek, çeşitli alanlarda işbirliğini planlayacak, böylece kapsamlı stratejik ortaklığını yeni düzeye taşıyacak.”

Nazarbayev: Çin ile işbirliğini pekiştirmeye hazırız

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ve Kazakistan arasındaki ilişkilerin kısa süre içinde atılım niteliğinde ilerleme kaydetmesinin nedeninin dostluk, komşuluk, çifte kazanç, karşılıklı saygı, eşitlik ve ortak kalkınma ilkeleri temelinde hareket etmek olduğunu vurguladı. Xi'nin görüşünü destekleyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Çin ile işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını açıkladı. Nazarbayev bu konuda şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kazakistan halkı ve şahsım adına sizi sıcak duygularla karşılıyorum. Bu yıl diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 25. yıldönümü. İki ülke, ikili ilişkilerin geleceğini planlayacak. İki ülke aslında siyaset, ekonomi ve kültür gibi çeşitli alanlarda somut ve kapsamlı işbirliği yürütmekte. Çifte kazanç ilkesinden hareket edersek, herhangi bir sorunla karşılaşmayacağız. İki ülke, BM, SİÖ gibi önemli bölgesel ve uluslararası örgütlerde yakın koordinasyonu sürdürmektedir. İki ülkenin SİÖ'deki işbirliğinin diğer üye ülkelere örnek olduğunu söyleyebiliriz. SİÖ resmen Hindistan ve Pakistan'ı içine alacak. Çin SİÖ dönem başkanlığını devralacak ve Çin'in tüm bu çalışmalarının verimli geçmesini diliyorum.”

Nazarbayev, iki ülke arasındaki işbirliğinin mevcut eğilimi olduğuna işaret ederek, ikili işbirliği potansiyelinin de geniş olduğunu söyledi. Nazarbayev, Kuşak ve Yol çerçevesi altında, ulaştırma, endüstri, organize sanayi parkı, sermaye, tarım ve kültür gibi alanlarda Çin ile işbirliğini pekiştireceklerini açıkladı.

“İki ülke sonsuza kadar iyi komşu, yakın dost kalacak”

Görüşmede iki lider, önümüzdeki günlerde Kuşak ve Yol inisiyatifi ve Parlak Yol projesi arasındaki kaynaşmayı güçlendirmeyi, yerel yönetim, gençlik, medya, eğitim, sağlık, spor ve turizm alanlarında işbirliğini pekiştirmeyi onayladı. Görüşmenin ardından, iki lider birlikte basın önüne çıktı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, çeşitli zorluklara rağmen, Çin-Kazakistan dostluğunun değiştirilemeyeceğini belirtti. Xi şöyle konuştu:

“Ne gibi bir zorluk ve meydan okuma olursa olsun, Çin ve Kazakistan arasındaki dostluk değiştirilemez. İki ülke sonsuza kadar iyi komşu, yakın dost, iyi ortak olacaktır. Bu bizim ortak hedefimiz ve düşüncemiz. Bu nedenle son resmi Kazakistan ziyaretimin verimli geçtiğini söyleyebilirim. ”

İki ülke basın toplantısı bitiminde ortak bildiri yayımlayarak, karşılıklı siyasi güven ve çifte kazanca dayalı işbirliğini pekiştireceklerini, böylece bölge ve dünyada barışa, sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayacaklarını açıkladı.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor