Astana EXPO'da Çin pavyonu açılacak

2017-06-08 12:18:48 CRI

Astana EXPO'da Çin pavyonu açılacak

2017 Astana EXPO, 10 Haziran'da Kazakistan'ın başkenti Astana'da başlayacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, EXPO'nun açılış törenine katılacak.

EXPO'ya katılım anlaşmasını imzalayan ilk grup ülkelerden biri olan Çin'e ait pavyonun yapımı 20 Mayıs'ta tamamlandı. Çin Uluslararası Ticaret Odası'na bağlı Üyeler Ofisi Başkan Yardımcısı ve Çin Pavyonu Başkan Yardımcısı Yang Hong, kısa süre önce gazetecilere verdiği röportajda, Çin pavyonunun Astana EXPO organizasyonu tarafından bir örnek olarak değerlendirildiğini, pavyonda son test çalışmalarının yürütülmekte olduğunu ifade etti.

Bu dönemki EXPO'daki Çin pavyonunun teması “Gelecekteki Enerji, Yeşil İpek Yolu” olarak seçildi. Buna değinen Çin Ticaret Geliştirme Konseyi'ne bağlı yatırım geliştirme ofisinin EXPO işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Fang Ke, “Gelecekteki Enerji” ve “Yeşil İpek Yolu”nun birleştirilmesinin, Çin'in geleceğin enerjisini geliştirme ile ilgili düşüncesini ifade ettiğini kaydetti:

“Kazakistan, Kuşak ve Yol güzergahlarındaki önemli bir ülke. Cumhurbaşkanı Xi, 2013 yılındaki Kazakistan gezisinde Nazarbayev Üniversitesi'nde ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı' çağrısını ortaya koydu. Bu nedenle ‘Gelecekteki Enerji' düşüncesi ve Kuşak ve Yol inisiyatifini birleştirmeliyiz. Ayrıca ülkemizin teşvik ettiği yeşil kalkınma düşüncesini de ekledik. Bu düşünce geleneksel enerjinin kullanımı ve yeni enerjinin geliştirilmesine uygun.”

Yüzölçümü en büyük olan Çin pavyonunun tasarımı, Kazakistan tarafından en iyi tasarımlardan biri olarak görülmekte. Yang Hong, hızlı tren kokpit simülatörü, yapay güneşin nükleer kaynaşımı ve geleceğin enerji gelişim eğilimini yansıtan sanal gösterinin Çin pavyonunda 3 etkileyici aktivite olarak izleyicilere sürprizler getireceğini ifade etti.

Çin'in enerji gelişimi yeni nesil etkinliklerle tanıtılacak

Çin Pavyonu Başkan Yardımcısı Yang Hong, Çin pavyonunun ziyaretçilerin katılabilecekleri bir dizi etkinlikler düzenleyerek, Çin'in enerji gelişimiyle ilgili fikirlerini ziyaretçilerin bizzat tecrübe edebileceklerini kaydetti:

“Film, sanal gerçeklik ve kokpit simülatörü gibi yöntemlerle, ziyaretçiler, bilimin gücünü, Çin'in enerji gelişimiyle ilgili düşüncelerini bizzat algılayabilecekler. Arzu ediyoruz ki, pavyonumuz içinde gösterilen filmler, Çin'le ilgili hikayeler anlatarak, izleyicilerin Çin'in geçmişteki, şimdiki ve gelecekteki enerji gelişimi yörüngesini anlamalarına kolaylık sağlayacak.”

Öte yandan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kazakistan gezisine eş zamanlı olarak Kuşak ve Yol inisiyatifi, Çin ve Kazakisan arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıldönümü ve Kazakistan'daki Çin turizm yılı gibi konulara dayanarak Çin tarafı, Çin pavyonunun açılış töreni, Çin Pavyonu Günü, Çin-Kazakistan Enerji İşbirliği Forumu, Çin-Kazakistan Turizm İşbirliği Forumu, Çin Film Festivali ve Çin Gençler Forumu dahil bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Çin hükümetinin Astana EXPO'ya verdiği önem ve desteğini yansıtan bu etkinliklerle, Çin'in sürdürülebilir enerjiyi geliştirme stratejisi, Kuşak ve Yol inisiyatifi hakkında kapsamlı bir şekilde tanıtım yapılarak, Çin-Kazakistan kapsamlı temas ve işbirliğine hız kazandırması planlanıyor.

Shanghai EXPO'dan sonra, fuarın bir uluslararası platform olduğunu gören Çin işletmeleri, bu platformla uluslararası temas ve işbirliğine daha fazla katılmayı arzu etmeye başladılar.

Çin tarafı, yurt içindeki birçok enerji devinin EXPO'ya katılımını sağladı. Çin Ticaret Geliştirme Konseyi'ne bağlı Yatırım Geliştirme Ofisi'nin EXPO işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Fang Ke, şu bilgileri verdi: (ses fonu5)

“Çin Ulusal Petrol Şirketi (Sinopec) ve Çin Ulusal Elektrik Şebekesi Şirketi State Grid gibi şirketler EXPO'ya aktif bir şekilde katılacak. Aynı zamanda 23 eyalet veya şehirden enerji işletmeleri de Çin pavyonu kapsamındaki etkinliklerimize katılacak. İstatistiklere göre, etkinliklerimize katılan Çin işletmelerinin sayısının 2 bine ulaşması bekleniyor.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor