Çin genelinde Dünya Çevre Günü etkinlikleri düzenlendi

2017-06-06 14:33:30 CRI

Çin genelinde Dünya Çevre Günü etkinlikleri düzenlendi

Çin genelinde dün 46. Dünya Çevre Günü sebebiyle yeşil yaşamı amaçlayan çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler, Çin'de ekolojik medeniyet inşasına ortaklaşa katılmak için elverişli bir ortam yaratmayı amaçlıyor.

Bu seneki Dünya Çevre Günü etkinliklerinin merkezi Jiangsu eyaletinin Nanjing kenti olarak seçildi. Çin Çevre Koruma Bakanlığı ve Jiangsu eyalet yönetiminin ortaklaşa organize ettiği Dünya Çevre Günü'nü anma etkinliği ve 2017 Uluslararası Çevre Koruma Yeni Teknolojileri Fuarı'nda, Çevre Koruma Bakanlığı Parti Sekreteri Li Ganjie, “2016 Çin Çevre Bildirisi”yle ilgili son bilgileri verdi. Bildiriye göre, geçen sene ülke çapındaki hava ve su kalitesi gözle görülür bir şekilde iyileştirildi. Li, bu konuda şunlara dikkat çekti:

“2016 yılında, Çin'deki 338 şehrin sahip olduğu iyi ve normal kalitedeki havanın olduğu gün ortalaması yüzde 78,8'i buldu. Bu oran, 2015 yılına göre 2,1 puan arttı. Havadaki 2,5 mikrogramdan küçük partiküllerin (pm2,5) yoğunluğu ise 2013 yılına oranla yüzde 30,6 azaltıldı. Beijing, Tianjin ve Hebei Bölgesi, Yantze Nehri Deltası ve Zhujiang Nehri Deltası dahil üç başlıca bölgedeki pm2,5 yoğunluğu ortalaması, 2013 yılına oranla, yüzde 30'un üzerinde azaldı.”

Dün Nanjing'de düzenlenen 2017 Uluslararası Çevre Koruma Yeni Teknolojileri Fuarı'na, Çin, Danimarka, ABD ve Japonya dahil 11 ülkeden gelen 270'den fazla işletmenin temsilcileri katıldılar. Katılımcılar konferansta çevre korumayla ilgili yeni teknolojiler ve düşünceleri paylaştılar.

Çevre korumada yeni fikirler etkili birimleri ortaya çıkarabilir

Şu an, Çin'deki birçok kimyasal sanayi merkezi ve işletmenin, fabrika yeri seçimi, tasarımı, çevre değerlendirmesi ve işleyişi gibi aşamaları, farklı birimler ve şirketler tarafından denetlenip düzenleniyor. Bu aşamalarda çevre kirliğinin ortaya çıkması halinde, sorumluluk üstleneni bulmak ise çok zor.

Suzhou Ulaştırma ve Bilim Grubu'na bağlı Çevre Projesi Araştırma Enstitüsü Başkanı Qian Yi, “çevre koruma yöneticisi” kavramını ortaya koydu. Yani, bir işletmenin inşa planlamasından son işleyişi ve kirliliğin ıslahına kadar, tüm süreçler, “çevre koruma yöneticisi” tarafından kontrol edilecek. “Çevre koruma yöneticisi”, kimyasal sanayi merkezleri ve işletmelere bütümsel bir çevre koruma hizmeti ve çözüm paketi sunabilir.

Geri dönüşüm zinciri sayesinde kaynaklar israf edilmeyecek

Şu an Çin, dünyada en çok kargo taşımacılığına sahip bir ülke konumunda. Guangdong eyaletindeki kargo işlemleri ise peş peşe birkaç yıldır dünyanın birinci sırasında yer alıyor. Geçen sene Guangdong eyaletinde kargolardan çıkan çöpler, 1 milyon 524 bin tonu buldu. Çoğu ambalaj kutuları yaşamsal atıklarla birlikte şehir çöp işleme sistemine gönderildi. Böylece büyük miktardaki kaynaklar boşa harcandı.

İşte bu nedenle, bu seneki çevre koruma günü etkinliğinde, Guangdong eyaleti tarafından başlıca olarak geri dönüşüm zinciri düşüncesi ortaya konarak, Geri Dönüşüm Derneği resmen kuruldu. Derneğin genel sekreteri Liu Shanwu, şu bilgiler verdi: (ses fonu3)

“Yeşil gelişme, aslında üretim ve hizmet sürecinde yaratılan tüketim kirliliği için, uygun ıslah önlemini alma anlamına gelir”.

Jiangxi eyaletindeki Shangrao kentinde, şehir yönetim birimleri yerel ilkokullarla işbirliği yaparak okullarda geri dönüşüm istasyonları kurdu. Öğrenciler, pet şişe ve kullanılmış pilleri geri dönüşüm istasyonlarına teslim ettikten sonra silgi, kalem gibi eğitim gereçlerini temin edebiliyorlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor