Çin-Almanya ilişkileri istikrarlı

2017-06-02 11:24:00 CRI

Çin-Almanya ilişkileri istikrarlı

Çin Başbakanı Li Keqiang, 31 Mayıs-1 Haziran günlerinde Almanya'ya ziyarette bulunarak, Berlin'de Çin-Almanya başbakanları yıllık toplantısı kapsamında Alman mevkidaşı Angela Merkel'le bir araya geldi.

İki başbakan, görüşmelerinin ardından dün ortak bir basın toplantısı düzenledi. Li Keqiang, basın toplantısında, Çin-Avrupa Yatırım Anlaşması'na dair görüşme sürecinin hızlandırılmasının, iki tarafın birbirine eşit koşullarla açılmasına yararlı olacağı gibi, karşılıklı ticaret ve yatırımların genişletilmesini de sağlayacağını kaydetti.

Li Keqiang ve Merkel gerçekleştirdikleri yıllık toplantı hakkında da bilgi verdi. Li Keqiang bu konuda şöyle konuştu:

“Almanya, Çin'in önemli AB ortaklarından biri. Geçen yıl Çin, Almanya'nın dünyadaki en büyük ticaret ortağı haline geldi. Bunun dışında iki ülke arasındaki personel değişimi hızla artıyor. Karşılıklı üst düzey ziyaretler de yoğunlaşıyor. Günümüz dünyasında belirsiz unsurlar sürekli artmakta, fakat Çin-Almanya ilişkileri istikrarlı ve olgundur.”

  

Almanya'yla birlikte ticaret ve yatırım kolaylığının korunması yönünde olumlu sinyal vermeye hazır olduklarına dikkat çeken Li Keqiang, iki tarafın ekonomik küreselleşmeyi ilerleteceğini, sorunları uygun şekilde çözerek insanoğlunun kalkınması için çaba harcayacağını ifade etti.

Çin, iklim değişikliğiyle mücadeleye devam ediyor

İklim değişikliğiyle mücadeleye ilişkin soruyu yanıtlayan Li Keqiang, şöyle konuştu:

“İklim değişikliğiyle mücadele konusunda Çin'in tutumu daimidir. Paris Anlaşması'nın imzalanmasına katkı yaptık. Paris Anlaşması'nı en erken onaylayan ülkelerden biri olarak Çin, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele ulusal planını BM'ye en erken sunan ülkelerden biridir. ”

Li Keqiang, iklim değişikliğiyle mücadelenin, Çin'in gelişmekte olan büyük bir ülke olarak üstlenmesi gereken uluslararası sorumluluklardan biri olduğu gibi, kendi içinde de büyüme modelinde değişiklik yapmaya ihtiyaç duyduğuna işaret etti.

Çin'in sözünü tutarak yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir kalkınma yolunu izlemeye devam edeceğini söyleyen Li, diğer taraflarla birlikte 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde belirlenen hedefleri gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Çin-Avrupa Yatırım Anlaşması müzakere süreci hızlandırılmalı

Çin-Avrupa Yatırım Anlaşması müzakereleriyle alakalı bir soruyu yanıtlayan Li Keqiang, şöyle konuştu:

“Çin-Avrupa Yatırım Anlaşması'nın bir an önce imzalanması, iki tarafın birbirine eşit koşullarda açılmasına yararlı olacağı gibi, karşılıklı ticaret ve yatırımların da genişletilmesini sağlayacak. Bu temelde Çin ve Avrupa, serbest ticaret bölgesi kurma konusunu da müzakere edebilecek.”

Li Keqiang, Çin'in dışa açılma boyutunu genişletmeyi sürdürüp, çeşitli ülkelerin piyasalarına daha fazla fırsatlar sunarak, onlara karşılıklı yarar ve ortak kazanç sağlayacağının altını çizdi.

Merkel: Çin'le stratejik ortaklık ilişkileri güçlenmeli

Basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Merkel ise ülkesinin Çin'le ilişkilerini şöyle değerlendirdi:

“Almanya ve Çin arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana geçen 45 yılda Çin'in Almanya'nın iş birliği ortakları arasında oynadığı rol gün geçtikçe önem kazanıyor. İki ülke arasında siyaset, ekonomi ve kültür alanlarındaki temaslar yoğunlaşırken uzaycılık, havacılık, otomotiv, bilimsel araştırma, akıllı imalat gibi sahalardaki iş birliği de güçlenmektedir. Günümüz dünyasında belirsizliklerin artmasıyla birlikte Almanya ve Çin'in stratejik ortaklık ilişkileri ve iş birliğini güçlendirmesi gerekiyor. Almanya, Çin'le birlikte dışa açık bir dünya ekonomisinin oluşturulması ve serbest ticaretin korunması için çaba harcamaya devam edecek.”

İki başbakan, yıllık görüşmenin ardından ekonomi, ticaret, yeni enerjili otomobil, finans, akıllı imalat alanlarını kapsayan 10'dan fazla iş birliği belgesinin imzalanmasına tanıklık eti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor