“Kuşak ve Yol” çerçevesinde Çin-Rusya finansal işbirliği güçleniyor

2017-06-01 11:34:31 CRI

“Kuşak ve Yol” çerçevesinde Çin-Rusya finansal işbirliği güçleniyor

Rusya Bilimler Akademisi, Moskova ve St. Petersburg'daki üniversiteler ile Çin ve Rusya'nın iş çevrelerinden temsilciler 30-31 Mayıs günlerinde bir araya gelerek, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin büyük Avrasya ortaklık ilişkilerinin kurulması planıyla kenetlenmesi konusunda fikir alışverişinde bulundular.

“Kuşak ve Yol” inisiyatifi çerçevesinde iki ülke arasındaki finansal yatırım ve iş birliğinin güçlendirilmesi birçok uzmanın odaklandığı bir konu.

Büyük Avrasya ortaklık ilişkilerinin kurulması önerisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 2016'da düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda ilk defa ortaya koyuldu. Bazı uzmanlar, bu önerinin Avrasya Ekonomik Birliği'nin düzeyinin yükseltilmesinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekiyor.

Daha önce iki ülke arasında “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesi hakkında ortak bir bildiri yayınlanmış, Çin-Rusya serbest ticaret bölgesinin kurulmasıyla ilgili görüşmeler de başlatılmıştı. Putin'in Danışmanı Sergey Glazyev, bu konuda şu yönde görüş bildirdi:

“Avrasya Ekonomik Birliği'nin ‘Kuşak ve Yol' inisiyatifiyle kaynaşması karşılıklı yarar, gönüllülük, iş birliği ve birbirinin egemenliğine saygı ilkeleri temelinde sürmektedir. Çin ve Rusya, büyük projeler çerçevesindeki iş birliğini güçlendirmenin yanı sıra rekabet üstünlüklerini de birleştirerek ekonomilerinin istikrarlı büyümesini teminat altına almışlardır.”

Glazyev, Çin'in son 30 yıldır sadece ekonomik büyüme verimliliğini arttırmakla kalmayıp çok yönlü bir finans sistemi de kurduğunu ifade etti. Avrupa, ABD ve Japonya gibi gelişmiş ekonomilerin finans alanında büyük avantajlara sahip olduklarına, eski uluslararası yatırım sisteminin de Batı toplumlarının kapital kazanımlarına hizmet sağladığına işaret eden Glazyev, Çin'in ortaya koyduğu finansal çözüm planının ise karşılıklı yarar, gönüllülük, birbirinin egemenliğine saygı temeline dayandığını, dolayısıyla yoğun ilgi çektiğini vurguladı. Glazyev, bu konuda şöyle konuştu:

“Bugünlerde baskıyla elde edilmiş entegrasyon yerine yeni tip uluslararası ekonomik ilişkilere ihtiyaç duyuyoruz.”

Glazyev, Rusya'nın Çin'le finansal ve ekonomik iş birliğini güçlendirmeye, iki tarafın yatırımlarını bir araya getirerek kalkınma bölgeleri ve serbest ticaret bölgeleri kurmaya hazır olduklarını da söyledi.

AAYB gibi finansal kuruluşlar daha aktif rol oynamalı

Avrasya Ekonomik Birliği projesinin “Kuşak ve Yol” inisiyatifiyle kaynaşması, öncelikle ulaşım koridorunun inşasında ortaya konuyor. Bu bağlamda, Çin'in batı kesiminden başlayarak Kazakistan'dan geçip St. Petersburg'a uzanan karayolunun inşası, Moskova-Kazan hızlı tren hattı inşası, Sibirya demiryolunun restorasyonu gibi projelerin gerçekleştirilmesi için büyük yatırım gerekiyor. Çin'in çağrısıyla kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) ve İpek Yolu Fonu gibi finansal kuruluşlar, bu büyük projelerin hayata geçirilmesine güç katıyor. Rusya Bilimler Akademisi Uzakdoğu Enstitüsü Başkan Yardımcısı Octrovsky, söz konusu finansal kuruluşların büyük projelere dair iş birliğinin dışında diğer alanlarda da aktif rol oynamasını beklediklerini kaydederek şunları söyledi:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor