“2017 İpek Yolu'nda Çin” misafirleri Xinjiang'da köy ziyaretinde

2017-05-26 12:03:49 CRI

“2017 İpek Yolu'nda Çin” ekinliğine katılan yabancı misafirler kısa süre önce Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Yaozhanzi köyünü ziyaret ederek, köylerin gelişme modelini yerinde inceledi.


Türkiye, Afganistan, Mısır, Ürdün ve Endonezya gibi ülkelerden gelen 13 misafir, Xinjiang'ın Sanci Hui Özerk İli'ne bağlı Guçung ilçesinde yer alan Yaozhanzi köyüne gitti.


347 hane ve bin 758 sakinin yaşadığı Yaozhanzi köyünde, yüksek standartlı planlama sayesinde köşkler ile bahçeli evler inşa edilirken, köylüler de konaklama işleriyle uğraşmaya başladı.


Kişi başına düşen gelirin büyük ölçüde arttığı Yaozhanzi köyü “güzel köy” uvanıyla ünlendi. 2016 yılında köyde kişi başına düşen yıllık gelir 20 bin 581 yuana ulaştı.


Anadolu Ajansı'ndan gazeteci Bahattin Gönültaş, köyün kooperatife dayalı gelişme modeline yoğun ilgi gösterdi.


Kooperatiften bir yetkili ise, şu an köy kooperatifinin köylüleri kapsama oranının yüzde 94'e ulaştığını, kooperatifin yıllık üretim hacminin ise 220 milyon yuanı bulduğunu ve 2015 yılında “devlet düzeyinde köy kooperatifi” unvanı kazandığını ifade etti.


Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyelerinden Hamit Ersoy, köyün gelişim sürecini öğrendikten sonra şunları söyledi:


“Burası bir köy. Ama gelişme çapı bakımından küçük ölçekli kentlerden pek bir farkı yok. Çalışmalar hem köylülere faydalar getirmiş, hem de köyün ekonomik gelişmesini hızlandırmış ve bunlar, ekolojik dengeyi koruma temelinde gerçekleştirilmiş. Dolayısıyla köyler böyle bir tarzla gelişmeli. Çok sayıda yoksul nüfus köylerde yaşıyor. Burası başarılı bir örnek olmalı.”


Afganistan Lagman Vilayeti Yönetimi Basın Sözcüsü Sarhadi Zwak, Afganistan'da çatışmalardan dolayı bazı köyler ile kentlerin yıkıldığını; Çin'in ücra bir bölgesinde bu kadar güzel ve zengin köylerin bulunmasını hiç beklemediğini belirtti.


Zwak, Afganistan'ın şu anda yavaş geliştiğini ve gelecekte Afganistan'daki köylerin de Çin'deki köyler gibi güzel olmasını umduğunu söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor