:“İpek Yolu'nda Çin” heyeti Beijing Halk Radyosu'nda

2017-05-22 12:07:32 CRI

2017 "İpek Yolu'nda Çin" etkinliğine katılmak üzere Çin'e gelen heyet, kısa süre önce Beijing Halk Radyosu'na konuk oldu.

Türkiye, Rusya, Mısır, Ürdün, Sudan ve Afganistan gibi ülkelerden gelen 14 konuk, radyodaki çalışanlarla medya işbirliği, kültür değişimi ve Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki "gönül bağı"nın güçlendirilmesi gibi konular hakkında konuştu.

Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Hamit Ersoy ziyarette şunları söyledi:

Sesfonu 6

"Kuşak ve Yol inisiyatifini, Çin'in başlatmış olmasını anlamlı ve önemli buluyoruz. Çünkü bu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin hem uluslararası toplumla entegre olmasını, hem de dünyaya açılmasını sembolize ediyor. Çok zor ve maliyetli olsa da aslında kara yolu, otobanlar, demir yolu ve deniz yolunu düzenli bir şekilde işletmenin nispeten kolay olduğunu düşünüyoruz. Çünkü asıl anlam ve duyguları iletmek üzere bunları aktaran bir dili oluşturmak bence daha zor bir proje."

Kültürel değişim, tek taraflı ihracat ve destek değil, farklı kültürlerin birbirine övgüyle bakması, birbirini kabul etmesi ve birbirinden deneyim öğrenmesi olmalıdır. Ancak bu temelde farklı kültürler arasında iletişim, anlayış ve karşılıklı güven gerçekleştirilebilir.

Mısır Ayn Şems Üniversitesi Çince Bölümü'nden Doç. Dr. Nasser Abdelaal Abdelfatah Abdeldatah, şu an Mısır'da Çin'le ilgili birçok yayın bulunduğunu, Çinli medya kuruluşlarının da temsilcilikler kurduklarını, özellikle Arapça'ya çevrilmiş birçok Çin dizilerinin yerlilerin büyük beğenisini kazandığını söyledi.

Abdeldatah, internet çağında kendilerinin de Çin'i tanıtmaya çalıştıklarını ifade ederek sözlerine şunları ekledi:

Sesfonu 4

"Bilgiler, internet çağında çok zengin. Biz de internet sitesi yapmaya başladık. Sitemizde Çin'i tanıtan Arapça içerikler de bulunuyor. Bu konuda daha çok çaba harcayacağız."

Radyonun 2004 yılında kurulan Yabancı Diller Servisi, her gün Çince ve İngilizce olarak 18 saatlik çift dilli yayın yapıyor.

Yayınlar, esas olarak Beijing'de yaşayan yabancılara ve yurtdışında yaşayan Çinlilere hizmet veriyor.

Şu ana kadar Beijing Halk Radyosu, 15 ülkenin radyolarıyla karşılıklı program değişimi anlaşmasına sahip. Beijing Halk Radyosu Kuşak ve Yol çerçevesinde dünya ülkeleriyle olan işbirliğini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor