Çin ve ASEAN, Güney Çin Denizi'nde çerçeve anlaşmaya vardı

2017-05-19 15:44:43 CRI

Çin ve ASEAN, Güney Çin Denizi'nde çerçeve anlaşmaya vardı

Çin ile ASEAN ülkeleri arasında Güney Çin Denizi Eylem Bildirisi'nin (DOC) hayata geçirilmesine ilişkin 14. üst düzey yetkililer toplantısı 18 Mayıs günü Çin'in Guiyang kentinde düzenlendi.

Toplantıda Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'yla ilgili çerçeve taslağı onaylanarak, bir sonraki aşamada kuralların görüşülmesi için sağlam zemin hazırlandı.

Adı geçen Eylem Bildirisi, Çin ile ASEAN arasında Güney Çin Denizi'yle ilgili olarak imzalanan ilk siyasi belge.

Belgede iki tarafın iyi komşuluk, karşılıklı güven ve ortaklık ilişkisini güçlendirerek, Güney Çin Denizi bölgesinde barış ve istikrarı koruma arzusu teyit edildi, ayrıca iki tarafın müzakere yoluyla Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'nı belirlemesi istendi.

Eylem Bildirisi'nin hayata geçirilmesi amacıyla, Çin ve ASEAN bir dizi çalışma yürüttü. Üst düzey yetkililer toplantısı, Çin ile ASEAN arasında bu çalışmaların yürütüldüğü bir platform oldu.

Güney Çin Denizi Eylem Bildirisi'nin hayata geçirilmesine ilişkin 14. üst düzey yetkililer toplantısı 18 Mayıs günü Çin'in Guiyang kentinde düzenlendi.

Toplantının ardında Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Liu Zhenmin ve ASEAN-Çin ilişkileri koordinatör ülkesi Singapur Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Chee Wee Kiong ortak basın toplantısı düzenledi.

Çinli Bakan Yardımcısı, toplantıda teknik işbirliğiyle ilgili 3 komisyon kurulmasıyla ilgili belgenin kabul edildiğini, 2016-2018 çalışma planının yenilendiğini, daha önemlisi Güney Çin Denizi Eylem Kuralları çerçeve taslağının onaylandığını belirtti: Ses 1

“Taslak, tüm tarafların çıkar ve hassasiyetlerine kapsamlı şekilde saygı gösteren çerçeve belgesi niteliğinde. Belge, önsöz, amaç, ilkeler, temel taahütler ve nihai maddeleri içeriyor. Ancak taslak somut kurallar değil, sadece ilgili öğeleri kapsıyor. Fakat çerçeve taslağının onaylanması aşamalı bir netice olarak sonraki aşamada eylem kurallarının görüşülmesi için zemin hazırladı. Tarafların fikir birlikleri sayesinde onaylanan bu taslak, Güney Çin Denizi bölgesinde iyiye giden genel eğilimi, Çin ile ASEAN ülkelerinin bölgedeki barış ve istikrarı ortaklaşa koruma arzusunu yansıtıyor. Önümüzdeki aşamada Çin, ASEAN'a üye 10 ülkeyle birlikte karşılıklı saygı ve müzakere yoluyla fikir birliği sağlama ilkesi temelinde görüşmeleri ilerletecek ve bir an önce kuralları tespit etmeye çalışacak.”

Toplantıda taraflar, Güney Çin Denizi Eylem Bildirisi'nin kapsamlı şekilde hayata geçirilmesi üzerine fikir alışverişinde bulundu, olumlu sonuç elde edildi.

Singapur Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Chee Wee Kiong basın toplantısında şu bilgileri verdi: Ses 2

“Denizde acil olaya müdahale için diplomatların katılımıyla sıcak hat platformunun oluşturulması konusunda 18-24 Nisan günlerinde diplomatlar sıcak hattın deneme çalışması yürüttü, olumlu sonuç elde edildi. Böylece 24 saat sıcak hattın resmen hizmete girmesine yaklaştık. İki tarafın savunma birimlerinden yetkililer de Güney Çin Denizi'nde rastlantısal karşılaşma kuralının hayata geçirilmesine dair ortak bildiriyi görüşmekteler. Bütün bu çalışmalar, Güney Çin Denizi Eylem Bildirisi'nin taraf ülkeleri arasında karşılıklı güvenin oluşturulmasına, yanlış algılama ve kazanın önlenmesine yararlı olacaktır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor