Kuşak ve Yol kapsamında altyapı inşasında dev potansiyel

2017-05-18 14:28:12 CRI

Kuşak ve Yol kapsamında altyapı inşasında dev potansiyel

Deniz İpek Yolu Altyapı İnşası Üst Düzey Semineri 16-17 Mayıs günlerinde Fujian eyaletinin Xiamen kentinde düzenlendi.

Deniz İpek Yolu güzergâhındaki pek çok ülkeden yetkililer, uzmanlar ve aydınlar bir araya gelerek Kuşak ve Yol kapsamında altyapı tesisleri inşası işbirliği ve ekonominin sürdürülebilir gelişmesi gibi konular üzerinde derinlemesine incelemelerde bulundu.

Katılımcılar, Çin'in altyapı inşasında yetkin bir ülke olduğunu, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerin ise altyapı tesislerine büyük ihtiyaç duyduğunu hatırlattılar. Bu nedenle Kuşak ve Yol kapsamındaki altyapı inşası işbirliğinin büyük potansiyele sahip olduğu belirtildi.

Kuşak ve Yol Uluslararası Endüstriyel İşbirliği Grubu'nun hazırlık ekibi sorumlusu ve Çin Devlet Konseyi'ne bağlı kamu işletmeleri denetim ofisi eski başkanı Luo Han, seminerde şunları söyledi: (ses fonu1)

“Onlarca yıllık gelişmeyle Çinli işletmelerinin yeteneği dünya seviyesine ulaştı, özellikle otoban ve hızlı demiryolu, çevre dostu elektrik santrali, petrol hattı ve liman gibi altyapı inşasında Çin dünyada en ileri seviyede yer almakta. Şu an, Çin'de kamu işletmelerinin hisseye sahip oldukları veya yatırım yaptıkları Kuşak ve Yol projelerinin sayısı bin 676'yı buldu. Bu projeler, Çinli işletmelerin yurt dışı piyasaya girmeleri için zengin deneyimler biriktirirken, yerel ekonominin gelişmesi ve toplumun ilerlemesine güçlü destek sağladı. ”

Deniz İpek Yolu çağrısı ilk kez Endonezya'da yapıldı

Dünyanın en büyük ada ülkesi olan Endonezya, Pasifik Okyanusu ve Hint Okyanusu'nu bağlayan önemli bir kavşak, aynı zamanda Deniz İpek Yolu'nun önemli bir noktası.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2013 yılında Deniz İpek Yolu çağrısını ilk kez bu ülkede ortaya koydu. Bu fırsatla, Çin ile Endonezya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler hızla gelişiyor.

Şu an Çin ve Endonezya işbirliğiyle inşa edilen Jakarta- Bandung hızlı demiryolu, Asya'daki ilk hızlı demiryolu olarak o bölgede yaşayan halkın ulaşımını bir hayli kolaylaştırdı.

Çin Demiryolu Telekomünikasyon Sinyal Limited Şirketi ise Kuşak ve Yol inşa sürecinde, Çin'in olgun ve ileri teknolojilerini dünyayla paylaşmaya çalışıyor.

Şirketin genel müdürü Yin Gang, Jakarta-Bandung hızlı demiryolu inşasında şirketin önemli rol oynadığını ifade etti: (ses fon2)

“Şu an şirketimiz, Jakarta-Bandung hızlı demiryolu ve Çin-Tayland demiryolu gibi bir dizi proje üzerinde çalışmakta. Özellikte Jakarta-Bandung demiryolu inşasında, Çin Kalkınma Bankası'nın verdiği 4 milyar 500 milyon yuanlık sözleşme imzalandı. Söz konusu demiryolu inşasının tamamlanmasından sonra Jakarta'dan Bandung'a trenle gitmek 3 saatten 40 dakikaya indirilecek. “

21. Yüzyılı Deniz İpek Yolu için önemli bir nokta olan Sri Lanka, Güney Asya bölgesi'nin en serbest ekonomisi konumunda. Sri Lanka, Çin'den örnek alıp Çin-Sri Lanka sanayi parkını inşa etmeye başladı.

Sri Lanka Turizm ve Sanayi Derneği Başkanı Muhammed Cafer Ebubekir, şöyle konuştu: (ses fonu3)

“Deniz İpek Yolu girişimi, Sri Lanka ve dünyada derin etkiler yaratacak. Kuşak ve Yol inisiyatifi, altyapı inşasının geliştirilmesini, karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştirilmesini, bölgede barış ve gelişmenin hızlandırılmasını hedeflemekte. Bu girişim Sri Lanka için de son derece önemli. Gelişmiş ülkeler ve Çin'in altyapı inşasında bize destek vermelerine büyük ihtiyaç duyuyoruz. Kuşak ve Yol girişimini destekliyoruz, çünkü girişim ülkemizin ekonomisini ilerletebilir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor