Kuşak ve Yol Zirve Forum'dan verimli sonuçlar

2017-05-17 14:43:52 CRI

Kuşak ve Yol Zirve Forum'dan verimli sonuçlar

İki gün süren Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda Kuşak ve Yol kapsamında son yıllardaki inşa projeleri sıralanarak 270'den fazla mutabakattan oluşan somut kazanımlar listesi ortaya koyuldu.

Somut kazanımlar listesi, esas olarak, politika, altyapı, ticaret, finans ve halklar arasındaki birebir bağlar dahil beş alandaki kapsamlı bağlantıları içeriyor.

Uzmanlar, söz konusu somut kazanımlar listesinde Kuşak ve Yol güzergahlarındaki ülkeler ve bölgelerin kaynaklarının mükemmel bir şekilde dağıtılması için bir platformun hazırlandığını kaydettiler.

3 yıldan beri, Kuşak ve Yol inşası pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirilerek, verimli meyveler elde edildi. Bu gelişme, uluslararası toplum tarafından takdirle değerlendiriliyor.

Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu sırasında çeşitli ülkelerin hükümetleri ve işletmeleri, bir dizi işbirliğinde fikir birliğine ve somut sonuçlara vardılar.

Politikaların koordinasyonuna bakıldığında, Çin hükümeti, Moğolistan, Pakistan, Nepal ve Singapur dahil 11 ülkeyle işbirliği anlayış muhtırasını imzaladı. Çin, ayrıca Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı birkaç uluslararası kuruluş ve Dünya Sağlık Örgütü dahil bir çok uluslararası örgütle işbirliği belgeleri imzaladı. Bundan başka, Çin Yunanistan, Macaristan, Kamboçya, Laos ve Çek Cumhuriyeti dahil birçok ülkeyle işbirliği planını ortaklaşa hazırladı ve öncelikli işbirliği alanlarını belirledi.

Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi Baş Ekonomist Yardımcısı Xu Hongcai bu hakkında şöyle konuştu: (ses fonu1)

“Stratejik kenetleme çalışmaları, Kuşak ve Yol işbirliği çerçevesinin kapsayıcılığını yansıttı. Bu çok önemli, taraflar stratejik bakımdan birbirlerine güvenerek, kendi konumlarını bulabilir.”

Altyapı tesislerinin bağlanırlığına bakıldığında, Çin, 20'den fazla Avrupa, Asya, Afrika ülkeleri ve uluslararası örgütlerle demiryolu, elektrik santrali ve Çin-Avrupa yük tren seferleri gibi konuları içeren mutabakat muhtıraları ve işbirliği belgelerini imzaladı.

Engelsiz ticaret alanında ise, Çin hükümeti, Pakistan, Vietnam, Moğolistan, Sırbistan ve Belarus dahil 30 ülkenin hükümetleriyle endüstriyel kapasite, gümrük işleri, lojistik ve sermaye gibi konulardaki ekonomik ve ticari işbirliği anlaşmalarını imzaladı.

Çin, Kuşak ve Yol inşasına sermaye desteğini artıracak.

Çin Ticaret Bakanlığı, 60'dan fazla ülkenin ilgili kuruluşları ve uluslararası örgütleleriyle birlikte Kuşak ve Yol'da engelsiz ticaret işbirliği çağrısını ortaya koydu. Ayrıca, Çin, 2018 yılından itibaren Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nı düzenlemeye başlayacak. Ticaret Bakanlığı Araştırma Ensititüsü'nün Uluslararası Piyasa Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Bai Ming, yaptığı konuşmada, bazı ülkelerde ticari korumacılık eğiliminin yeniden arttığı bir dönemde, Kuşak ve Yol kapsamında ticaret alanındaki elde edilen meyvelerin küresel gelişme için bir platform oluşturduğunu kaydetti: ( ses fonu2)

“Bazı gelişmekte olan ülkelerde ticari korumacılığın yeniden artmasına rağmen, küreselleşme hâlâ çok sayıda ülkenin özellikle gelişmekte olan ülkelerin ortak sesi. Kuşak ve Yol inisiyatifinin hayata geçirilmesiyle birlikte, Kuşak ve Yol güzergahında ülkelerle kaynakların mükemmel bir şekilde ayarlanması için bir platform oluşturmaktayız.”

Finansal bütünlük bakımından, Çin, Kuşak ve Yol inşasına sermaye desteğini artıracak. Bu bağlamda İpek Yolu Fonu'na 100 milyar yuanlık ek sermaye aktarılacak.

Çin finans kuruluşlarında Renminbi cinsinden sınır ötesi fon çalışmaları teşvik edilecek. Bu fonun büyüklüğünün ise 300 milyar yuana ulaşması hedefleniyor.

Çin Maliye Bakanlığı ise Asya Kalkınma Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası, BRICS Yeni Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası Grubu dahil 6 kuruluşla Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında ilgili alanlardaki işblirliklerinin mutabakat muhtıralarını imzaladı.

Halklar arasındaki birebir bağlara bakıldığında, Çin hükümeti, Kuşak ve Yol güzergahlarındaki gelişmekte olan ülkelere yardımı artırarak, önümüzdeki 3 yılda 60 milyar yuandan fazla sermaye yardımını sağlayacak.

Öte yandan, Çin, Türkiye, Rusya ve Moğolistan gibi ülkeler ve uluslararası örgütlerle, karşılıklı olarak kültür merkezi kurma, diplomaların kabulü, bilim ve teknolojide inovasyon, sağlık, turizm, basın birliğini kurma ve düşünce kuruluşlarının iletişimi gibi alanlardaki niyet mektupları ve işbirliği belgelerini imzaladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor