Xi'nin Kuşak ve Yol işbirliği daveti

2017-05-16 10:54:37

İki gün süren Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu dün Beijing'de başarıyla tamamlandı.

Forumun önemli parçası olan ve iki aşamadan oluşan Liderler Yuvarlak Masa Toplantıları da dün verimli sonuçlarla gerçekleştirildi. Yuvarlak Masa Toplantıları'na 30 ülkeden liderlerin yanı sıra BM, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu'nun yöneticileri de katıldı.

Yuvarlak Masa Toplantıları'nda "uluslararası işbirliğini güçlendirerek, Kuşak ve Yol inşasını ortak çabayla ilerletelim, çifte kazanca dayalı ortak kalkınmayı gerçekleştirelim" teması kapsamında gelişim stratejilerinin birleştirilmesi, kapsamlı bağlantının güçlendirilmesi, kültürel değişimin yoğunlaştırılması konularında görüş alışverişinde bulunuldu, geniş görüş birliklerine varıldı ve Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu Yuvarlak Masa Toplantıları Ortak Bildirisi yayımlandı.

Kuşak ve Yol tüm dünyaya açık bir gündem

Xi Jinping Yuvarlak Masa Toplantıları'nın ilk aşamasında yaptığı konuşmada, ülkelerin birbirlerine olan bağımlılığının giderek arttığı ve küresel meydan okumaların sıkça rastlanıldığı bir dönemde, ülkelerin politika koordinasyonunu güçlendirerek ekonomik enstrümanları ve gelişme kaynaklarını etkin şekilde kullanmaları, dünya barışıyla ortak kalkınmayı oluşturmaları gerektiğini vurguladı. Kuşak ve Yol inisiyatifinin Çin'den kaynaklanmasına rağmen, tüm dünyaya açık olduğuna dikkat çeken Xi, kökü tarihe dayanan bu inisiyatifin geleceğe doğru ilerletileceğini söyledi.

Xi, Kuşak ve Yol çerçevesi altında ülkelerin küresel ekonomik meydan okumaları birlikte ortadan kaldırmaları, gelişme fırsatlarını artırmaları, yeni dinamizm yaratmaları, birbirlerini tamamlamaları, çifte kazanç ve işbirliği temelinde insanoğlunun ortak kader topluluğunu oluşturma hedefine ulaşmaları çağrısı yaptı.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya koyulmasından bu yana geçen süre içinde dünya çapında geniş yankı uyandırdığına dikkat çeken Xi Jinping, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun işbirliği platformunu kurmayı, işbirliği sonuçlarını paylaşmayı, böylece ülkelerin halklarına yarar getirmeyi amaçladığını belirtti. Xi, forumun düzenlenmesiyle birlikte, görüş birliklerini biriktireceklerini, böylece Kuşak ve Yol uluslararası işbirliğine yön vereceklerini açıkladı.

Önümüzdeki günlerde politik koordinasyonun pekiştireceklerini, altyapı tesis bağlantılarının yoğunlaştıracaklarını, ticaret, sermaye ve halk arasındaki bağlantıyı artıracaklarına dikkat çeken Xi Jinping, dışa açık işbirliğini ilerletme, işbirliğinde çifte kazanca ulaşma, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözme ilkeleri doğrultusunda, bölgesel güvenlik ile istikrarı koruyacaklarını söyledi.

Xi, ayrıca, Kuşak ve Yol inşası ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasındaki bağlantının yoğunlaştırılmasının önemine değindi.

Dünkü Yuvarlak Masa Toplantıları'na katılanlar, Kuşak ve Yol inisiyatifinin önemine vurgu yaparak, mevcut işbirliğini yeni seviyeye götürmeyi, makro-ekonomik politika koordinasyonunu güçlendirmeyi, elverişli bir küresel ortam hazırlamayı, kalkınma stratejilerinin kaynaşmasını yoğunlaştırmayı onayladılar.

Kapsamlı koordinasyonun Kuşak ve Yol inşasının ön planında bulundurulması konusunda mutabakata varan katılımcılar, altyapı tesisi ile politika bağlantılarının eşzamanlı olarak yoğunlaştırılması, kapsamlı bağlantının reel ekonomiye olan itici rolünün pekiştirilmesi, çok taraflı finansman bağlantılarının yaratılması ve kültürel değişimin yoğunlaştırılması konularında görüş birliği sağladılar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor