Çin'den engelsiz ticaret için öneriler

2017-05-15 11:57:50 CRI


Çin'den engelsiz ticaret için öneriler

Çin'den engelsiz ticaret için öneriler

Engelsiz ticaret, Kuşak ve Yol inşasının önemli öğelerinden biri. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu (BRF) kapsamında dün “Engelsiz Ticareti İlerletmek” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Toplantıda Kuşak ve Yol İnşasında “Engelsiz Ticaret İçin İşbirliği İnisiyatifi” adlı belge yayımlandı.

“Kuşak ve Yol tam zamanında geldi”

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in alacağı 5 tedbiri açıkladı:

“Bugün dünya ülkeleri ve bölgelerinin birbirleriyle bağlanırlığı giderek artıyor. Mallar, bir cep telefonuyla diğer ülke ve bölgelerden satın alınabiliyor veya satılabiliyor, ancak bunun gerçekleşmesi için fiziksel açıdan altyapı tesislerinin bağlanırlığı gerekiyor, yani altyapı tesisleriyle yükler taşınmalıdır. Bu bağlamda Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifi tam zamanında oldu.”

Kuşak ve Yol forumuna katılan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Sekreteri Roberto Azevedo, dün gerçekleşen “Engelsiz Ticareti İlerletmek” temalı konferansta yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifini takdirle değerlendirdi.

Konferansa katılan konukların Kuşak ve Yol inşasına olan desteğiyle ilgili olarak, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, Kuşak ve Yol'un tüm ülkelerin ekonomik büyümesini ilerletmesi gerektiğine dikkat çekti. Kituyi, özellikle e-ticaret için önerisini ortaya koydu:

“Kuşak ve Yol inşasıyla ilgili ülkelerin üretim kapasitesinin artırılması ve hiçbir ülkenin geride bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz. E-ticaret, geleneksel ticaretten 5 kat daha hızlı gelişiyor. İnovasyona dayalı Elektronik İpek Yolu oluşturularak daha iyi yönetim hizmeti sağlanması ve genç işletmecilere fırsatlar sağlanması önemli bir konudur. Çin hükümetinin ilgili çalışmalara destek verdiğini görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Brigitte Zypries, internet alanındaki gelişmelerin hızlandırılması gerektiğini, bunun yanı sıra adil rekabet ortamı yaratılmasının, Kuşak ve Yol inşasına tüm tarafların katılımını sağlamak adına büyük önem taşıdığını belirtti:

“Bazı projeler daha da netleştirilmeli. Altyapı tesisleri sadece liman ve yol inşası değil, geniş bant ağlarının birbirleriyle bağlanmasını da kapsamalı. Bu da acil ihtiyaç duyduğumuz bir konu. Bu konuda Alman şirketleri destek ve yardım sağlamaya hazırlar. İkinci olarak projelerin hayata geçirilmesi sürecinde kimin tarafından plan yapıldığı, kimin sorumlu olduğu ve ne gibi şartların belirlendiği gibi konularda net bilgiler sağlanmalı. Projelerin ekonomik açıdan dikkat çekici olup olmaması ve ticaret ortamının uygun olup olmaması çok önemli. Adil bir ortam olursa, herkesin altyapı projelerine seve seve katılacağına inanıyorum.”

Dünkü konferansta hazır bulunan Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, yaptığı konuşmada, Çin'in engelsiz ticaret için engelsizlik, yüksek verimlilik, ortak kazanç ve gelişme ilkelerinde ısrar ederek, 5 önlem alacağını açıkladı:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor