Köylü işçilerin durumunda iyileşme

2017-05-03 11:15:41 CRI

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından “2016 Yılı Köylü İşçilere Yönelik İnceleme Raporu” yayımlandı. Rapora göre, Çin'deki köylü işçilerin toplam sayısı 2016'nın sonunda 280 milyona ulaştı. Raporda ayrıca, köylü işçilerin durumunda iyileşme görüldüğünün de altı çizildi.


Nüfus kaydı kırsal bölgelerde bulunan ancak tarımla uğraşmayan işçiler, “köylü işçiler” olarak adlandırılıyor. Onlar, ya memleketlerinin yakınında ya da daha uzak bölgelerde çalışıyor.


Çin hükümetinin yayımladığı söz konusu rapora göre, sayısı sürekli artan köylü işçilerin aylık gelirlerinin ortalaması yükselerek 3 bin 275 yuana ulaştı.


Köylü işçilerin maaşlarını zamanında alamaması yönündeki haberler ise son zamanlarda en çok tartışılan konulardan birisi. Çin hükümeti de bu sorunu çözmek için çalışmalarını sürdürüyor.


Rapora göre, maaşını zamanında alamayan köylü işçilerin oranı 2013 yılında azalmaya başladı ve şu an bu oran yüzde 1'in altında okunuyor.


Geçen sene, maaşını zamanında alamayan köylü işçilerin sayısı ise, 2 milyon 360 bin civarında olarak tespit edildi ve bu alanda da bir önceki yıla göre yüzde 14,1 oranında azalma gerçekleşti.


Maaşların zamanında verilmemesi dışında, fazla mesailer de köylü işçileri ilgilendiren diğer bir konu. Rapora göre, Çinli köylü işçilerin dinlenme hakkı da güvence altına alınmaya başlanıyor.


Köylü işçilerin yüzde 60'ı günde sekiz saatten; yüzde 80'i ise haftada 44 saatten fazla çalışmasına rağmen, bu endeksler de geçen yıllara göre düşmeye başladı.


Çin Avukatlar Derneği, köylü işçilerin fazla mesailerinin her zaman ciddi bir sorun olduğunu ve sağlıklarını olumsuz derecede etkilediğini belirtti. Dernekten bir yetkili, köylü işçilerin fazla mesai ücretlerine ilişkin davaları kazanmasının zorluğuna değindi ve bu konuda gelişme görülmesinin sevindirici olduğuna işaret etti.


Raporda ayrıca, eski kuşak köylü işçilerin yaşlanmayla birlikte, uzak yerlere daha az gitmeye başladığı ve memleketlerinde iş bulmalarının da yeni bir akım haline geldiği ifade edildi.


Geçen sene, köylü işçilerin yaş ortalamasının 39 olduğu ve göçmen köylü işçilerin sayısının bir önceki yıla göre 1 milyon 570 bin azaldığı da raporda yer alan diğer bilgilerden.


Uzmanlara göre bu durumun en önemli sebebi, Çin hükümetinin göçmen işçilerin memleketlerine dönüp iş kurmalarını teşvik etmek için son yıllarda çıkarttığı tercihli politikalar.


Uzmanlar ayrıca, hükümetin köylü işçilerin sayısının azalması ve bunun yol açtığı işçi sıkıntısına önem vermesi gerektiğini belirterek, köylü işçilere yönelik eğitimi güçlendirme ve sosyal haklarını geliştirme gibi önerilerde bulunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor