Xi Jinping'in “Çin'in Yönetimi” kitabı ilgi görüyor

2017-04-27 14:29:39 CRI

Xi Jinping'in “Çin'in Yönetimi” kitabı ilgi görüyor

27. Abu Dhabi Uluslararası Kitap Fuarı dün başladı. Fuarın onur konuğu Çin, 3 bin 500 türde 5 bin 400'den fazla kitabı fuara getirdi.

Kısa süre önce Türkiye'de de tanıtılan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in “Çin'in Yönetimi” adlı kitabı fuarda yoğun ilgi görüyor. Çinli ve yabancı katılımcılar fuarda bu kitap hakkında sunumlar yapıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in "Çin'in Yönetimi" adlı kitabı 2014 yılında yayımlanmasından bu yana İngilizce, Arapça ve Türkçe dâhil 20 dile çevrilerek toplamda 6 milyon 250 bin baskıya ulaştı.

Bu kitapla ilgili seminer ve tanıtım toplantıları fuar sırasında onur konuğu Çin'le ilgili önemli etkinliklerden biri sayılıyor.

Çin Ulusal Basın Yayın Radyo ve Televizyon Genel Müdür Yardımcısı Wu Shangzhi, Abu Dhabi Medya Şirketi Genel Müdürü Ali Bin Tamim, Çin'in Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Büyükelçisi Ni Jian ve yayın dünyasından temsilciler etkinliğe katıldı.

Çin'in kalkınma istikametini bu kitapta görmek mümkün

Wu Shaozhi, yaptığı konuşmada, kitapta Çin'in gelişmesiyle ilgili düşünce, gelişme yöntemleri, iç ve dış politikaların açıklandığını, Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin Çin'in yönetimi hakkında yeni düşünce ve stratejileri ortaya koyduğunu kaydetti ve şunları ekledi: (ses fonu1)

“Bu kitapla, Çin halkının rüyası ve hedefleri daha net bir şekilde algılanacak. Kitap, Çin'in reform ve kalkınma istikameti ve Çin'in dünya ülkeleriyle ilişkileri hakkında daha doğru bilgiler edinilmesini sağlıyor. İnanıyoruz ki bu kitabın Arapça baskısı, Arap ülkelerindeki okuyucuların Çin'i daha iyi tanıyabilmelerine olanak sağlayarak Çin ile Arap halkı arasındaki dostluk temasını ve işbirliğini pekiştirecek.”

Kitabın Arapça baskısnı görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Abu Dhabi Medya Şirketi Genel Müdürü Ali Bin Tamim, yaptığı konuşmada, kitap sayesinde Arap okurların, Çin'in gelişme deneyimleri ve başarıları hakkında kapsamlı bilgi edineceklerini söyledi: (ses fonu2)

“Dünya ekonomisinde büyük zorluklar ve meydan okumalarla karşı karşıyayız. Bu kitabın, pek çok sorunun yanıtını bulmamıza yardımcı olacağına inanıyoruz. Arap dünyasının da dünya ekonomisinde kendi konumunu bulabilmesini arzu ediyoruz.”

Fuara katılan China Today Dergisi'nin Arapça baskısının baş editör yardımcısı Hüseyin İsmail Hüseyin, Maymun Kral'ın Batıya Yolculuğu gibi bazı klasik Çin eserlerinin Arapça baskısının da çevirmeni. Hüseyin, bu kitap hakkında görüşlerini şöyle dile getiriyor: (ses fonu3)

“Çin Cumhurbaşkanı Xi, kitabında, ‘Büyük bir ülkeyi yönetmek, küçük bir balığı pişirmek kadar hassas bir iştir. Bir ülkenin rüyasını gerçekleştirmek, gençlerin kendi rüyalarını gerçekleştirmeleri için son derece önemlidir' ifadesini kullanıyor. Bu kitap, çeşitli ülkelerden okurların Çin hakkında bilgi edinmeleri için bir pencere olarak görülüyor.”

Abu Dhabi Uluslararası Kitap Fuarı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde en büyük etki yaratan uluslararası fuar. Xi Jinping'in “Çin'in Yönetimi” adlı kitabının yanı sıra, Çin'in çağdaş siyaset, ekonomi, bilim, teknoloji, kültür, toplum ve ekolojisi dahil çeşitli alanları kapsayan yüzlerce seçkin kitap ta fuarda sergilendi. Böylece Ortadoğu ve dünyanın diğer bölgelerindeki meraklı okurlar Çin'le ilgili doğrudan bilgi alma şansına sahip oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor