China Telecom'dan İpek Yolu güzergahına büyük bilişim yatırımı

2017-04-25 15:12:30 CRI

China Telecom'dan İpek Yolu güzergahına büyük bilişim yatırımı

China Telecom, önümüzdeki 5 yılda en az 1 milyar ABD Doları'nı İpek Yolu güzergahındaki ülkelerin bilişim inşasına yatıracak. Bu hareketle, toplam 10 milyar ila 20 milyar dolar tutarında ticari fırsat yaratılacak.

Gazetecilerin dün China Telecom'dan edindiği bilgilere göre ayrıca, 10 yıl süren inşa çalışmalarının ardından, bu yıl Çin-Pakistan Bilişim Koridoru'nda somut ilerlemeler elde edilecek.

China Telecom'a göre bilişim, “Bir Kuşak Bir Yol” projesine hizmet eden temel sektörlerden biri.

Şirketin şebekesi şu anda, projede ortaya koyulan 11 stratejik geçit ile 3 bölgesel geçit inşasından 12'sini kapsıyor.

Bu inşaatlardan “Çin-Laos-Tayland Geçidi”, “Çin-Pakistan Bilişim Koridoru”, “İpek Yolu'nda Fiberoptik Kablo” ve “Çin-Birmanya-Bangladeş-Hindistan Geçidi”, bu kapsamdaki 4 başlıca ve öncelikli proje olarak ilerletiliyor.

Bu dört projenin, 2018 ve 2019 yıllarında hizmete sunulması planlanıyor.

China Telecom grubuna bağlı China Telecom Global Limited'in Genel Müdürü Deng Xiaofeng, Laos ve Tayland'daki operatörlerle ortaklaşa inşa ettikleri Çin-Laos-Tayland Geçidi'nin şu anda hizmette olduğunu kaydetti. Söz konusu geçit, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nden başlayarak, Çin'in iç kesimi ile Laos'tan geçiyor ve Tayland'a ulaşıyor.

Çin-Pakistan Bilişim Koridoru inşasında da bu sene somut ilerlemelerin kaydedileceğine işaret eden Deng, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru çerçevesinde inşa edilen bu geçit, Afganistan'ı da bağlayıp bizi Gwadar limanına ulaştırabilir. Söz konusu geçit, bu yıl resmen hizmete koyulacak.”

Adı geçen 4 projeden biri “İpek Yolu'nda Fiberoptik Kablo”, Orta Asya, Güney Asya ve Batı Asya'dan geçen çok taraflı bir kıta bağlantısı projesi. Edinilen bilgilere göre, bu dört projenin tamamlanmasının ardından, Bir Kuşak Bir Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki telekomünikasyon sorunu çözülerek, bu ülkelerin uluslararası ekonomik işbirliğine katılımlarında bilişim temeli hazırlanacak.

Öte yandan China Telecom, 33 tane deniz altından fiberoptik ağ inşa etti; 14 komşu ülkeden 12'si'yle de 31 tane kıta kablo sistemi kurdu. Ayrıca şirket, 29 ülke ve bölgede 63 tane yurt dışı ağ düğümü kurarak, Pasifik Okyanusu, Avrupa ve Asya'yı kapsayan 15 transit oluşturdu.

Genel Müdür Yardımcısı Yang Liu, China Telecom'un şu an globlal optik ulaştırma ağı ( OTN ) inşası geliştirmekte olduğuna dikkat çekti.

Liu, dünya çapında global bir OTN ağı inşa ederek, bir bilişim alışverişi platformu oluşturduklarını ifade etti.

“Şu an dünyada 40'tan fazla optik ulaştırma ağı düğümümüz bulunuyor. Biz, deniz ve kara yoluyla, Bir Kuşak Bir Yol güzergahındaki ülkelerden 40 ila 60 tane önemli şehri kapsayan bir ağ kuracağız. Böylece bu şehirlerle bilişim bağlantısı oluşturacağız. Aynı zamanda bu ülkelerin global internete daha iyi bir şekilde bağlanmalarına yardım edeceğiz.”

Rakamlara göre China Telecom, toplam 37 tane uluslararası deniz kablosuna sahip.

China Telecom, gelecek aşamada dünyada Asya-Pasifik, Doğu ile Batı Amerika, Avrupa ve Ortadoğu dahil 5 global internet merkezi yaratmayı planlıyor.

Genel Müdür Deng Xiaofeng bu konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Kurulmuş olan bu internet merkezlerini daha zenginleştireceğiz. China Telecom'un interneti, sadece Çince'yi değil çeşitli dilleri kapsayan global bir internettir.“


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor