Macaristan'da Çin sineması rüzgârı

2017-04-24 14:23:21

Macaristan 2017 Çin Film Festivali dün Budapeşte'de düzenlenen törenle başladı.

Festivale Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi ve ÇKP Tanıtım Başkanı Liu Qibao, Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Balong Zoltan ve Çin Devlet Yayın Basım Radyo ve Film Genel Müdür Yardımcısı Zhang Hongsen başta olmak üzere iki taraftan çok sayıda yetkili ve çeşitli çevrelerden temsilciler katıldı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi ve ÇKP Tanıtım Başkanı Liu Qibao, Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Balong Zoltan, festivalin açılışını simgeleyen düğmeye beraber bastı. Macar sanatçılar ve öğrenciler törende göz alıcı gösteriler sundu.

Festival, Çin Devlet Yayın Basım Radyo ve Film Genel Müdürlüğü, Çin'in Macaristan Büyükelçiliği ve Macaristan İnsan Kaynakları Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki mevcut işbirliği platformundan faydalanarak geliştirilen ve kültürel alanda önemli bir etkinlik olan festival, Çin ve Macar halkları arasındaki dostluğu pekiştirmeyi amaçlıyor. Çin'in Macaristan'daki büyükelçisi Wu Jielong, sinema alanında işbirliğinin iki ülke dostluğunun önemli bir unsuru olduğuna işaret ederek, bunun iki halk arasındaki karşılıklı anlayışı pekiştireceğini söyledi:

"Çin ve Macaristan, coğrafi açıdan birbirlerine uzak olmalarına rağmen, iki devlet arasındaki dostluk çok eskilere uzanıyor. İki ülkenin, sanat ve kültür alanlarında değişimi günden güne yoğunlaşmaktadır. Bu festival vesilesiyle Macaristanlı sinemaseverlere Kunfu Yuga gibi birbirinden güzel Çin filmlerini sunacağız. Böylece Macar halkı değişik açılardan geleneksel Çin kültürü ile Çin'in gelişmesini yakından tanıyabilecek."

Festivalde Kunfu Yuga, Xuan Zang, Mekong Operasyonu gibi farklı tarzlarda son yılların seçkin Çin filmleri gösterilecek. Seçilen filmler, Çin sinemasının geldiği noktayı ve elde ettiği başarıları da gösteriyor.

Çin film sektörü son yıllarda hızla gelişti. 2016 yılında Çin film sektöründe elde edilen gelir 49 milyar 200 milyon yuana ulaştı.

Diğer yandan Macaristan, zengin kültür birikimine ve uzun tarihe sahip bir ülke. Macaristan film sektörü, Avrupa ve hatta tüm dünyada önemli bir güç konumunda. Çin Devlet Yayın Basım Radyo ve Film Genel Müdür Yardımcısı Zhang Hongsen, Çin ve Macaristan arasındaki film işbirliğinin geniş potansiyele sahip olduğunu vurguladı ve şunları ekledi:

"Son yıllarda Çin ve Macaristan arasındaki film işbirliği gittikçe yoğunlaşmakta. İki ülke karşılıklı film festivali düzenlemekte, böylece iki halk, karşı tarafın seçkin film eserlerini yakından görmüş oluyor. Son festivalin düzenlenmesiyle birlikte iki ülke arasındaki film işbirliğinde yeni sayfa açılacak, iki halk arasındaki dostluk da pekiştirilecek."

Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Balong Zoltan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Macaristan'ın Çin ile dostluğa büyük önem verdiğine işaret etti.

Macaristan kültür merkezinin 2013 yılında Beijing'de hizmete girdiğini hatırlatan Zoltan, Budapeşte'de de mümkün olan en kısa sürede Çin kültür merkezi kurulmasını beklediklerini söyledi:

"Macaristan ve Çin'in ortak dili kültür. Kültür işbirliğini pekiştirmek istiyorsak bu konuda değişimi yoğunlaştırmalıyız. Sinema bu anlamda çok etkili bir araç. Film alanındaki değişimin yoğunlaştırılmasıyla birlikte, iki devlet ve iki halk arasındaki dostluk güçlenecektir."

Bu yıl, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında medya yılı olarak belirlendi. Medya yılı kapsamında bir dizi program yapılacak. Çin, 2017 yılından itibaren 17 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinde film festivalleri düzenleyecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor