Çin’den insanlı uzay projesinde önemli adım

2017-04-21 11:05:01 CRI

Çin’den insanlı uzay projesinde önemli adım

Çin, ilk kargo uzay aracı Tianzhou-1'i başarıyla fırlattı. Çin, böylece 2022 yılına kadar uzay istasyonu kurma hedefine giden yolda önemli bir adım daha atmış oldu.  

"5,4,3,2,1...Hazır, Ateş..."

Tianzhou-1, yapılan geri sayımın ardından dün saat 19.41'de Uzun Yürüyüş-7 Y2 taşıyıcı roketiyle uzaya fırlatıldı.

Fırlatma, Çin'in güneyindeki Hainan eyaletinde yer alan Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi'nden gerçekleştirildi.

Misyonun yürütülmesinden sorumlu Zhang Xueyu, fırlatmanın 20 dakika sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Beijing Uzay Uçuş Kontrol Merkezi'nden alınan bilgilere göre, Uzun Yürüyüş-7 roketinin uçuşu normal durumda. Tianzhou-1, doğru şekilde yörüngesine yerleşti. Güneş panelleri de normal şekilde açılmış durumda. Tianzhou-1, başarıyla fırlatıldı."

İnsanlı uzay projesinde önemli bir adım

Çinlilerin "Uzaydaki kargocu" adını verdikleri Tianzhou-1, gelecekte kurulması planlanan uzay istasyonuna kargo taşıma görevini üstlenecek. Çin'in ilk kargo uzay aracı olan Tianzhou-1, kargo modülü ile itici modülden oluşuyor.

Maksimum kalkış ağırlığı 13,5 ton olan Tianzhou-1 kargo uzay aracı, 6 tonun üzerinde yük taşıma kapasitesine sahip.

Tianzhou-1 kargo uzay aracı sisteminin baştasarımcı yardımcısı Xu Xiaoping, aracın başarıyla fırlatılmasının, Çin'in üç adımlı insanlı uzay projesinin önemli bir parçası olduğunu belirtti. Xu Xiaoping, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

"Kargo uzay gemisi, şu an ülkemizin en büyük uzay aracı. Çeşitli uygulama yükleri taşıyan Tianzhou-1, uzayda bazı deneyler gerçekleştirecek. Ayrıca, gelecekte kurulacak uzay istasyonunun büyük ölçekli uzay uygulamalarına da zemin hazırlayacak."

Daha önce yapılan insanlı uzay uçuşlarına kıyasla Tianzhou-1'in omuzlarındaki yük büyük, zira kargo uzay gemisi, daha yüksek teknoloji, daha yüksek kesinlik ve güvenilirlik de gerektiriyor.

Misyon, birçok yenilik barındırıyor

Tianzhou-1, şu an yörüngedeki Tiangong-2 uzay laboratuvarına kenetlenme ve kargo aktarma görevlerini üstleniyor.

Yörüngede, ayrıca yakıt ikmali de uygulanacak. Bu hedeflerin gerçekleşmesi, yeryüzündeki denetim ve kontrol sistemi için de yeni meydan okumalar anlamına geliyor.

Beijing Uzay Uçuş Kontrol Merkezi Başmühendis Yardımcısı Cui Xiaofeng, bu konuda şu bilgileri verdi:

"İlk olarak, Tianzhou-1, eski uzay araçlarına göre daha büyük. Bu yüzden, aracın kontrolünde daha yüksek duyarlılığa ihtiyaç duyuluyor. İkinci olarak ise bu uçuş esnasında daha önce yapılmayan bazı testler gerçekleştirilecek. Mesela, yörüngede yakıt ikmali yapılması. Bu uygulama, uzay istasyonunun yörüngede uzun süre kalabilmesi için gerekli koşulları sağlıyor. Bunun dışında, Tianzhou-1'in Tiangong-2'ye hızla ve otomatik olarak kenetlenmesi planlanıyor. Bu teknolojinin elde edilmesinin ardından astronotların yeryüzünden ayrıldıktan sonra uzay istasyonuna girmeleri için gereken süre büyük ölçüde kısalmış olacak."

Çin'in üç aşamalı planı

Tianzhou-1 fırlatıldıktan sonra, ilk olarak yeryüzünden 380 kilometre yükseklikte yörüngesine girecek. Daha sonra ise yörüngedeki Tiangong-2 Uzay Laboratuvarı'na üç kez otomatik olarak kenetlenecek. Bunun yanı sıra, yörüngesinde üç kez yakıt ikmali gerçekleştirecek. Uzay aracının bağımsız uçuş süresinin ise 3 ayı aşması bekleniyor.

Çin'in İnsanlı Uzay Projesi, üç aşamalı olarak planlandı. Tianzhou-1'in uçuş misyonunun gerçekleşmesi, uzay laboratuvaru kurma aşamasında atılan son adım olmasının yanında, uzay istasyonu projesi kurma yolunda büyük önem taşıyor.

Planlamalara göre Çin, daha sonra uzay istasyonunun çekirdek modülü ve deneme modülünü de fırlatacak. Üçüncü aşamadaki hedef ise, 2020 yılına kadar uzun süreli ve devamlı bakımı yapılabilen bir uzay istasyonu kurmak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor