Çinli Büyükelçi: Siyasi çözüm, Suriye krizi için tek doğru yol

2017-04-19 11:12:24 CRI

Çinli Büyükelçi: Siyasi çözüm, Suriye krizi için tek doğru yol

Çin'in Şam Büyükelçisi Qi Qianjin, Suriye krizine bir son vermek için izlenmesi gereken tek yolun siyasi çözüm olduğunu dile getirdi.

Büyükelçi Qi Qianjin, Çin Uluslararası Radyosu muhabirine Suriye'deki durumu ve Çin'in Suriye politikasını değerlendirdi.

Suriye'nin İdlib kentinde 4 Nisan'da meydana gelen şüpheli kimyasal silah saldırısının ardından ABD ordusunun Esad yönetimine ait hedeflere füze atmasıyla bölgedeki durum daha da karmaşık hale geldi. Söz konusu müdahale, Trump yönetiminin göreve başlamasından bu yana ABD'nin Suriye yönetimine karşı düzenlediği ilk askeri operasyon ve iç savaşın başlamasından itibaren ABD'nin yaptığı ilk doğrudan askeri müdahale niteliğinde.

Büyükelçi Qi, CRI muhabirinin, bu olaydan sonra Trump yönetiminin nasıl bir Suriye politikası yürüteceği ve Suriye'de ne gibi değişiklikler yaşanacağı sorularına şu yanıtı verdi:

“Suriye'deki iç savaş 7. yılına girdi, taraflar arasındaki çatışmalar sürüyor. Bu savaş, sadece Suriye yönetimi ile muhalif gruplar ve terör örgütleri arasındaki bir savaş değil, belli bir seviyede bölgedeki ve bölge dışındaki ülkelerin de katıldığı çok uluslu bir savaş. ABD'nin Suriye'ye askerî operasyonu, şüphesiz bölgedeki gerginliği arttırdı, Suriye'deki durumu daha da karmaşık hale getirdi. Bu operasyon, aynı zamanda Rusya ile ABD arasındaki ilişkileri, Astana ve Cenevre barış görüşmelerini de olumsuz etkiledi.”

Rusya-ABD ilişkileri, Suriye'yi etkiliyor

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 11-12 Nisan günlerinde Rusya'yı ziyaret ederek Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüştü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Tillerson'u kabul etti. Fakat bu ziyaret, ABD'nin Suriye'deki hava üssüne düzenlediği harekât nedeniyle gerilen ikili ilişkileri düzeltmeye yetmedi. İki taraf da, ikili ilişkilerin “zayıf bir dönemde” bulunduğunu kabul etti. İki ülkenin, Suriye konusunda işbirliği yapması veya birbirine karşı çıkması, Suriye'deki gelişmelere büyük etki yaratacak. ABD ve Rusya'nın işbirliğini sürdürerek Suriye'nin barış ve istikrara tekrar kavuşturulması için çaba harcamaya devam etmesini arzuladığını dile getiren Qi, şöyle konuştu:

“Dünyanın iki büyük ülkesi olarak ABD ve Rusya, Suriye'de de kritik bir rol oynuyor. Umut ediyoruz ki, iki ülke işbirliğini sürdürebilir ve ikili ilişkilerin istikrarını koruyabilir. Çünkü bu, hem iki ülkenin çıkarlarına, hem de uluslararası toplumun beklentilerine uyuyor. ABD ve Rusya'nın Suriye'de barış ve istikrarın yeniden sağlanması sürecinde aktif ve yapıcı rol oynamasını arzuluyoruz.”

Siyasi çözüm, Suriye krizinin çözülmesi için tek doğru yol

Büyükelçi Qi, Çin'in Suriye sorununa dair tutumunu hatırlattı. Çin'in siyasi çözümü, Suriye krizinin sona ermesi için tek doğru yol olarak gördüğünü yineleyen Qi, merkezi hükümetin, geçmişte, bugün veya gelecekte, aynı tutumu devam ettireceğini birçok defa vurguladığına dikkat çekti.

“Çin, kimyasal silahların kullanılmasına kararlılıkla karşı çıkıyor, başta Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü olmak üzere BM bünyesindeki ilgili kuruluşların Suriye'de kimyasal maddelerin silah olarak kullanılmasına dair bütün eylemler hakkında kapsamlı, tarafsız ve adil bir soruşturma başlatmasına destek veriyor. Çin, Suriye krizinin siyasi çözüme bağlanmasını ve BM'nin bu konuda taraflar arasında arabuluculuk yapmasını savunuyor.

Bilindiği gibi, Çin hükümetinin Suriye sorunu özel elçisi Xie Xiaoyan, Cenevre görüşmelerinin son turunda sorunun siyasi yollarla çözülmesini ilerletmek için büyük çaba gösterdi. Çin, objektif ve adil bir tutumla Suriye'de kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunuyor. Terörizm kanser gibi, dünyadaki bütün ülkeler için tehdit oluşturuyor. Dolayısıyla terörle mücadele uluslararası toplumun ortak bir sorunu, aynı zamanda Suriye krizini çözmek açısından en önemli konu. Bu yüzden, Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak açıklanan yapılarla mücadele etmek için uluslararası toplumun tek bir standardı benimseyerek koordinasyonu güçlendirmesi gerekir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor