Çinli petrol şirketi Kazakistan'ın takdirini kazandı

2017-04-17 11:53:32

Çinli şirketler, “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhındaki ülkelerin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına güç katıyor.

İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın Çin dışındaki önemli bir durağı olan Kazakistan'da faaliyet gösteren PetroChina şirketi, çalışmalarıyla ülkenin kalkınmasına büyük katkıda bulunuyor. Şirket, Kazakistan'ın kuzeybatı eyaleti Aktöbe'de Orta Asya'daki ilk projesini yürütüyor. PetroChina Aktöbe Projesi, aynı zamanda Çin-Kazakistan petrol ve doğal gaz boru hattı üzerinde yer alan baş proje olarak kabul ediliyor.

PetroChina, 1997'de Aktöbe hisselerini devraldığından beri şirketin üretim ve yönetimini modern ve uluslararası hale getirmek için çaba harcıyor. Kuruluşundan bu yana geçen 20 senelik süre içinde şirketin gelişimini değerlendiren PetroChina Aktobe Petrol ve Doğal Gaz A.Ş. Genel Müdürü Wang Junren, şunları söyledi:

“PetroChina Aktöbe, Çin'in Orta Asya'da yürüttüğü ilk proje ve Çin ve Kazakistan arasında petrol ve doğal gaz alanındaki işbirliğinin bir başlangıcıdır. Aynı zamanda bu proje, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı üzerinde önemli bir konuma da sahiptir. Son 20 yılda iki tarafın çabaları sayesinde şirket, büyük bir ilerleme kaydetti. Şu anda Aktöbe, PetroChina'nın yurt dışında sahip olduğu 10 milyon ton kapasiteli petrol ve doğal gaz sahalarından biri. Proje, Çin'in petrol ve doğal gaz tedarikine de büyük katkı yapıyor. Şirketin ürettiği toplam ham petrol miktarı 100 milyon tona ulaşıyor. Aktöbe projesi, Orta Asya'da petrol ve doğal gaz işbirliğine öncülük yaptığı gibi, Bir Kuşak-Bir Yol inşasına da güç katıyor.”

Enerji tedarikinin yanında doğaya da önem veriliyor

“Enerji kaynağı sağlarken doğayla uyum yarat” değerini temel alıp “saygı, kaynaşma, karşılıklı güven ve ortak kazanç” ilkeleri doğrultusunda gelişen Aktöbe şirketi, yerel hükümet ve çeşitli çevrelerin de desteğini aldı. Şirketin Aktöbe bölgesinin ekonomik kalkınmasında lokomotif rolü oynadığına dikkat çeken Müdür Wang şöyle konuştu:

“Şirketimiz Aktobe yerel ekonomisinin önemli bir parçası. Petrol fiyatları yüksek düzeydeyken, şirketimizin bölge ekonomisine katkı payı yüzde 50'nin üstünde. Bölgedeki en büyük şirketlerden biri olarak son 20 yılda ödediğimiz toplam vergi 15 milyar doları buluyor. Bu, Kazakistan hükümeti için de büyük bir kazanç.”

Aktöbe şirketi, ileri teknolojiyle petrol üretimini arttırırken, çevrenin korunması ve düzeltilmesine de büyük önem veriyor. Şirketin Kazakistanlı çalışanı ve birinci müdür yardımcısı Taktalifum Ecengulov, çevre koruma konusunda harcadıkları çabaları şöyle aktardı:

“2000 yılından sonra ürettiğimiz gaz, özel işlemlerden geçerek vatandaşların günlük yaşamında yer almaya başladı. Üretilen doğal gaz, bölgedeki vatandaşların ihtiyacını karşılamanın yanı sıra Kazakistan'ın diğer bölgelerine de sevk ediliyor. Yeni kurulan doğal gaz üretim fabrikası sayesinde artık sıvılaştırılmış gaz da üretiliyor. Ayrıca çevre koşulları da gözle görülür şekilde iyileştirildi.”

PetroChina Aktöbe, hayır işlerine de aktif katılım gösteriyor. Şirket, son 20 yılda yerel hükümete 694 milyon dolar bağışladı. Bu para, Kazakistan'ın altyapı tesisleri, kültür, sağlık ve eğitim koşullarının düzeltilmesine büyük katkı yapıyor.

PetroChina Aktöbe, Çin ve Kazakistan arasındaki enerji, çevre koruma ve toplumsal kalkınma konularındaki işbirliğine yaptığı katkılardan dolayı, Kazakistan liderleri tarafından da övgüyle karşılandı. Aktöbe Vali Yardımcısı Kairat Bekenov, şirketin ikili işbirliği konusunda güzel bir örnek oluşturduğunu dile getirdi. Kairat, gün geçtikçe daha fazla Çinli şirketin bölgeye yatırım yapmaya geldiğini ve bu şirketlerin iki ülkenin ekonomik kalkınmasına daha büyük katkı sağlamasını beklediklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor