Çin ve Finlandiya'dan gelecek odaklı işbirliği

2017-04-06 11:23:18 CRI

Çin ve Finlandiya'dan gelecek odaklı işbirliği

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Helsinki'de Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauil Niinistö'yle görüştü.

İki lider, Çin ile Finlandiya arasında ikili ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 67 yılda çeşitli alanlarda edinilen ilerlemeleri takdirle değerlendirdi.

Liderler, karşılıklı siyasi güveni güçlendirerek somut işbirliğini derinleştirmek ve iki ülke halklarına fayda sağlamak gerektiğinin altını çizdi.

22 yılda ilk gezi!

Bu gezi, son 22 yılda devlet başkanı düzeyinde Çin'den bu ülkeye yapılan ilk gezi olma özelliği taşıyor. Finlandiya, Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kuran ilk batılı ülkelerden biri olmanın yanı sıra Çin'le hükümetler arası ticaret anlaşması imzalayan ilk batılı ülke.

Son yıllarda Çin-Finlandiya ilişkileri elverişli bir eğilimde gelişiyor.

Cumhurbaşkanı Xi, 2013 yılında Çin ve Finlandiya'nın geleceğe yönelik yeni tip işbirliği ve ortaklık ilişkileri kurması üzerine Cumhurbaşkanı Niinistö'yle fikir birliğine vardı. İki lider, dünkü görüşmede ortak bildiri yayınlanmasını savunarak Çin ve Finlandiya'nın geleceğe yönelik yeni tip işbirliği ortaklık ilişkileri kurduğunu açıkladı. Xi konuşmasında şunlara dikkat çekti:  

“Uzun vadeli, stratejik ve çağdaş Çin-Finlandiya ilişkileri iki ülkenin ve iki halkın temel çıkarına uygundur. Üst düzey temas ve karşılıklı stratejik güveni güçlendirerek ikili ilişkilerin siyasi temelini sağlamlaştırmalıyız. Ayrıca karşılıklı saygı ve eşitlik ilkesine dayanarak iki tarafın çekirdek çıkarları ve ilgi alanlarına önem vermeliyiz. İnanıyoruz ki Çin-Finlandiya geleceğe yönelik yeni tip işbirliği ortaklık ilişiklerinin seyrinde, çeşitli alanlardaki işbirliği kapsamlı gelişme yörüngesine girip sürekli yeni meyveler getirecek.”

Niinistö, Finlandiya'nın bağımsızlığının 100. yıldönümü sırasında Xi Jinping'in ülkesini ziyaret etmesini takdirle değerlendirdi.

Çin'in gelişme yolunda elde ettiği başarılara ve uluslararası işlerde oynadığı role büyük önem verdiklerini hatırlatan Niinisto, Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyaretini fırsat bilerek ekonomi, ticaret, yatırım, inovasyon, çevre koruma, turizm, kış sporları ve Kuzey Kutbuyla ilgili işlerde işbirliğini ilerletmek istediklerini ifade etti. Niinisto, Bir Kuşak-Bir Yol girişimi çevresinde de işbirliğini derinleştirme arzusunu dile getirdi.

Niinistö, iki ülkenin önemli uluslararası konularda iletişim ve koordinasyonu güçlendireceğini, Avrupa Birliği ile Çin arasında daha sıkı işbirliği yapılmasına katkıda bulunulacağını vurguladı:

“Yoğun karşılıklı üst düzey ziyaretleri ve iki ülke arasında siyasi müzakereyi koruyacağız. Ayrıca iki ülke arasındaki yatırımı artırarak eğitimde inovasyon ve kültür gibi alanlarda iletişimi ilerleteceğiz. Bununla birlikte enerji, kentleşme, ormancılık, ulaştırma ve telekomünikasyon gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmekteyiz. İkili ilişkilerimiz toplumdaki çeşitli tarafları kapsamaktadır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor