Finlandiya'da Çin kültürü esintisi

2017-04-05 12:02:25 CRI

Finlandiya'da Çin kültürü esintisi

Finlandiya'da Helsinki Üniversitesi'ne bağlı olarak 2007 yılında kurulan Konfüçyüs Enstitüsü, kâr amacı gütmeyen bir eğitim ve akademik araştırma kuruluşu niteliğinde.

Bu enstitü, Çin kültürünün tanıtılması ve çağdaş Çin araştırmalarının daha yüksek düzeye taşınmasına katkı yapmak için Çince eğitim sağlıyor.

Çin ile Finlandiya arasında birçok alanda iletişimin artmasıyla, daha çok Finlandiya vatandaşı Çinceyi ve Çin kültürünü öğrenmek ve Çin'i daha iyi anlamak için Konfüçyüs Enstitüsü'nde eğitim görmeyi tercih ediyor.

Helsinki Üniversitesi'ne bağlı Konfüçyüs Enstitüsü, Finlandiya'daki tek Konfüçyüs Enstitüsü, aynı zamanda en büyük Çince eğitim üssüdür.

Kuruluşundan bu yana geçen 10 yıl içinde enstitüde çeşitli seviyelerde çok sayıda ders açıldı, bu dersler ülkede üniversiteler için oluşturulan puan sistemine dahil edildi.

Helsinki Üniversitesi'nde görev yapan Sinoloji profesörü, aynı zamanda Konfüçyüs Enstitüsü eş başkanlarından Chen Yuwen enstitü hakkında şu bilgileri verdi: Ses 1

“Geçtiğimiz 10 yılda Çince eğitimine, Çin kültürünün tanıtımına ve Finlandiya kültürüyle etkileşime odaklandık. Şu an 300'den fazla öğrencimiz var. Öğrenci sayısının bir yıldan kısa sürede 200'den 300'e ulaşması bizleri teşvik edici bir şey. Ayrıca, öğrencilerimiz arasında üniversite öğrencilerinin yanı sıra, diğer kesimlerden gelenler de var. Bir kısmı işi gereği, diğerleriyse Çin kültürüne meraklı oldukları için buraya geliyorlar.”

Helsinki Üniversitesi'nde Biyoloji dalında okuyan Heidi Annala, Çin kültürüne olan büyük merakından dolayı geçen yıl Eylül ayında Çince öğrenmeye başladı. Heidi, kendisi için en zor şeyin Çince karakterleri yazmak olduğunu söylüyor: Ses 2

“Benim için en zoru Çince karakterleri yazmak, ancak seve seve öğreniyorum. Çince karakterleri, İngilizce kelimeler gibi dinleyerek yazamazsın, bu nedenle bu konuda zorluk çekiyorum.”

Helsinki Üniversitesi'ne bağlı Konfüçyüs Enstitüsü dil dersleri dışında çeşitli kültür etkinlikleri organize ediyor. Bu etkinlikler, Finlandiya halkının Çin kültürünü daha iyi tanımasını ve iki ülkenin kültürel iletişim ve eğitim gibi alanlarında temas ve işbirliğinin derinleştirilmesini amaçlıyor. Profesör Chen Yuwen, yaptıkları faaliyetler hakkında şu bilgileri veriyor: ses 3

“Konfüçyüs Enstitüsü'nde kaligrafi dersi de var. Bu derse haftada iki kere Çinli kaligrafi uzmanları davet ediliyor. Bu yıl sonbahar aylarından itibaren lisansüstü eğitim alan öğrencilere yönelik Klasik Çince dersi açmayı düşünüyoruz. Bu nedenle bizim Konfüçyüs Enstitüsü önemli bir rol oynamaktadır. Çince ve Çin kültürünü tanımak isteyenler için enstitümüz bir köprüdür.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor