Türk gazeteciler Shanghai'de

2017-03-24 19:05:03 CRI

Türk gazeteciler Shanghai'de

Türkiye'den akademisyen ve gazetecilerden oluşan heyet, Çinli akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi.

Organizasyonunu Sabah gazetesinin üstlendiği Sabah Yazarlar Kulübü buluşmaları kapsamında Çin'e gelen heyet, Shanghai Üniversitesi'nde düzenlenen panel ve oturuma katıldı.

''Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem'' temasını taşıyan toplantının açılışında konuşan Shanghai Üniversitesi Rektör Yardımcısı Xu Xu, üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin coğrafi konumunun öneminin altını çizen Xu, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini de belirtti.

Türkiye'nin Shanghai Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı da konuşmasında Türkiye-Çin ilişkilerinde girilen yeni dönemin önemine vurgu yaptı.

İki ülke liderlerinin son dönemde yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatan Angılı, mayıs ayında Beijing'in ev sahipliği yapacağı Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımının da beklendiğini söyledi. Angılı, ikili görüşmelerin karşılıklı anlayış ve muhtemel işbirliği alanlarının geliştirilmesi açısından da önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Açılışta söz alan bir diğer isim de Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca'ydı.

Konuşmasında, Çin-Türkiye ilişkilerinin günümüzde öneminin arttığını ifade eden Akarca, ilişkilerin son dönemdeki gelişme sürecini özetledi. Avrupa ve ABD'nin gerilediği dönemde, Çin'in ise yükseldiğine işaret eden Akarca, bunun ikili ilişkiler için de bir fırsat anlamına geldiğini dile getirdi.

Siyasi ve ekonomik konular masaya yatırıldı

Panele geçilmesinin ardından, Türk heyetinden temsilciler, tek tek söz alarak, Türkiye'deki siyasi atmosfer ve Bir Kuşak-Bir Yol gibi farklı konularda konuşmalar yaptı.

Sabah gazetesi yazarı Dr. Şeref Oğuz, konuşmasında Çin-Türkiye ilişkilerinin tarihsel gelişimiyle ilgili bilgi verirken, yeni dönemde iki ülke arasındaki ortak siyasi yaklaşımların büyük önem arz ettiğini söyledi.

Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman da Çinli katılımcılara Türkiye'nin ekonomik ve siyasi yapısı hakkında bilgi verdi.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, konuşmasında ekonomik verilere atıfta bulunarak, Çin'in dünyanın üretimine katkısı açısından yakın tarihte yine 200 yıl önceki seviyesine ulaşacağını dile getirdi. Prof. Alkin, Türkiye'nin mevcut ekonomik performansı hakkında da bilgi verdi.

Özellikle iki ülke arasındaki enerji ortaklığının önem taşıdığını vurgulayan Prof. Alkin, Çin'in Türkiye'ye bu alandaki yatırımlarını artırmasının beklendiğini ifade etti.

Prof. Alkin, gelecek projeksiyonlarında Çin ve Türkiye'nin öne çıkan iki ülke olduğunu söyledi.

Prof. Alkin: Bir Kuşak-Bir Yol, kapsadığı coğrafyayı yukarı taşıyacak

Panelin ardından CRI mikrofonuna konuşan Türkiye'nin Shanghai Başkonsolosu Angılı, ilişkilerde yeni dönemin başladığına inandığını, Çin'in Türkiye'nin en büyük ikinci ticaret ortağı hâline geldiğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor