Boao'da “Medya Liderleri Yuvarlak Masa Toplantısı” yapıldı

2017-03-24 11:39:49 CRI

Boao Asya Forumu 2017 Yıllık Toplantısı kapsamında dün “Medya Liderleri Yuvarlak Masa Toplantısı” düzenlendi.


Toplantıda Çin, Türkiye, ABD, Rusya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zellanda ve Tayland dahil 15 ülkeden gelen 21 medya liderinin, “Asya'daki medya işbirliğinin yeni geleceği” ana temasını ele alarak, Asya Medya İşbirliği Örgütü'nün oluşumu hakkında fikir birliğine varması bekleniyor.


Söz konusu örgütün, şu anda Çinli ve yabancı medya kuruluşlarından 23 kurucu üyesi bulunuyor.


Medya Liderleri Yuvarlak Masa Toplantısı; Boao Asya Forumu, Çin Uluslararası Radyosu ve Çin Kamu Diplomasisi Derneği tarafından ortaklaşa düzenlendi. Boao Asya Forumu Konseyi Üyesi, Yeni Zellanda eski Başbakanı Jenny Shipley, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:


“Şunu belirtmek istiyorum ki, küreselleşmeden kaygı değil, gurur ve heyecan duymamız gerekiyor. Bütün dünya medyası bu süreçte önemli rol oynamalı. Medya 'Bir Kuşak-Bir Yol' projesinin getirebileceği fırsatları açıklamazsa, bu projenin kapsayıcılığını anlayamayacağız.”


Geçen seneki yuvarlak toplantısında, 8 ülkeden 13 medya kuruluşu tarafından “Asya Medyası İşbirliği Örgütü”nün kurulması fikri ileri sürüldü. Bu yıl örgütün oluşumu hakkında fikir birliği daha da güçlendirildi. Çin Uluslararası Radyosu Başkanı Wang Gengnian toplantıda konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:


“Yayın gücünün ve söz hakkının uluslararası arenada güçlendirilmesi, Asyalı medya kuruluşlarının ortak fikirleridir. Birleşik bir Asya Medyası İşbirliği Örgütü'nün müzakereyle oluşturulması da Asya izleyicilerinin ortak isteğidir. Farklı kültürler arasında yayın yapılması ise, halkların gönül bağlantısını yoğunlaştıran en verimli yoldur. Pek de uzak olmayan bir gelecekte, medya, hükümet ve işletme kaynaklarını birleştiren ve farklı ülkeler ile bölgeler arasında etkili yayını hızlandıran profesyonel bir işbirliği örgütü kurulacak. Bu örgüt, Asya medyasının bütün yayın gücü ile uluslararası etkisini yükseltmek ve Asya halkına fayda sağlamak için katkıda bulunacak.”


“Asya Medyaları İşbirliği Örgütü'yle ilgili detaylar”, “Medya Liderleri Yuvarlak Masası aracılığıyla medya platformları ve ürünlerinin yaratılması”, “Asya Medyası İşbirliği Örgütü'nün rol oynayacağı alanlar ve medyanın karşı karşıya bulunduğu sorunları çözme yolları” toplantıda ele alınan esas konu başlıkları oldu.


Toplantıda konuşma yapan Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi Başkan Yardımcısı Guo Weimin ise şunları söyledi:


“Bizim medya kuruluşlarından beklentilerimiz, 'Bir Kuşak-Bir Yol' güzergahında yer alan ülkelerin kalkınması, refahı ve istikrarına hizmet amacıyla, iletişim ve işbirliğini daha da derinleştirmesidir. Ayrıca, haber ve bilgi ürünlerinin değiş-tokuşunu güçlendirmelerini, işbirliği modelini zenginleştirerek personel değişimini yoğunlaştırmalarını, özellikle yeni medya alanındaki iletişimi güçlendirerek işbirliğini yeni bir seviyeye taşımalarını da bekliyoruz.”


Toplantıdan sonra düzenlenen basın toplantısında, Pakistan Devlet Radyo Televizyonu, Pakistan Birleşik Haber Ajansı ve Tencent dahil 10 Çin ve yabancı medya kuruluşu Asya Medyaları İşbirliği Örgütü'nün ikinci grup kurucu üyesi olarak ilan edildi. Böylece, Asyalı medya kuruluşları arasındaki işbirliği mekanizmasının hızlandırılmasında önemli bir adım atılmış oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor