“Çin-İsrail Serbest Ticaret Bölgesi” görüşmeleri hızlandırılacak

2017-03-21 11:32:07 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Çin'e resmi ziyarette bulunan İsrailli mevkidaşı Benjamin Netanyahu'yla görüştü.


İki taraf, serbest ticaret bölgesine ilişkin görüşmeleri bir an önce bitirecekleri konusunda fikir birliğine vardığını belirtti.


İsrail Başbakanı Netanyahu'yu Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda karşılayan Li Keqiang, görüşmede şunları söyledi:


“Çin'de bir atasözü var: “Bahar yağmuru yağ kadar değerlidir.” Bize bahar yağmuru da getirdiğiniz için teşekkür ederim. Bu yağmur, Çin'in kuzeyindeki tarım için uğurlu bir sembol anlamında. Bu ziyaretinizde yalnızca Çin'i ziyaret etmeniz, iki ülke arasındaki ilişkilere büyük önem verdiğinizi gösteriyor. Başbakanlık görevinde bulunduğunuz dönem içinde Çin'i üç defa ziyaret ettiniz. Çin ile İsrail arasındaki ilişkilerin yoğun Çin ziyaretleriniz sayesinde devamlı olarak ilerleyeceğine inanıyorum.”


Li Keqiang, Çin ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 yıl boyunca, ikili ilişkilerde büyük ilerlemeler kaydedildiğini ve çeşitli alanlarda kurulan işbirliklerinde verimli sonuçlar elde edildiğini belirtti.


Li, Çin'in İsrail'le karşılıklı siyasi güveni arttırmaya devam ederek, kapsamlı ortaklık ilişkilerini beraber ilerletmeye, eğitim ve turizm alanlarında iletişimi yoğunlaştırmaya, iki halka daha büyük faydalar sağlamak üzere ikili ilişkileri daha yüksek bir düzey ilerletmeye hazır olduğuna işaret etti.


Çin ve İsrail tamamlayıcı niteliklerde avantajlara sahip olduğu için iki ülke arasındaki işbirliğinin geniş bir potansiyeli bulunduğunu dile getiren Li Keqiang, İsrail'le serbest ticaret bölgesi görüşmelerini bir an önce tamamlamaya hazır olduklarını ifade etti.


Li Keqiang ayrıca, Çin'in Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'yle serbest ticaret bölgelerine ilişkin görüşmeleri de hızlandırarak, Çin ile bu bölgeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini ilerletip serbest ticaret koruması hakkında net bir sinyal vereceğini söyledi.


Çin ile İsrail arasında inovasyon alanlarındaki işbirliğine ağırlık verileceğine dikkat çeken Li Keqiang, temel bilimler, modern tarım, temiz enerji ve biyolojik ilaç gibi alanlardaki işbirliği derinleştirilirken, liman ve hafif raylı sistemler gibi önemli altyapı tesisleri inşa projelerindeki işbirliğinin de istikrarlı bir şekilde ilerletileceğini, öte yandan karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı gerçekleştirmek amacıyla da üçüncü taraf piyasalarla temaslarda bulunulacağını kaydetti.


İsrail Başbakanı Netanyahu ise, İsrail'in kendi bilimsel ve teknolojik avantajlarıyla, akıllı araç, modern tıp, temiz enerji, haberleşme, denizcilik ve balıkçılık, tarım ve su kaynakları gibi alanlarda Çin'le karşılıklı yarara dayalı işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu vurguladı.


Netanyahu görüşmede şöyle konuştu:


“Geçen Çin ziyaretimden sonra, iki ülke arasındaki işbirliğinde sürekli ilerlemeler kaydedildi ve iki taraf arasında birçok yeni proje için anlaşma imzalandı. İsrail, Çin'le birlikte bilim ve teknolojinin gelişme eğilimine ayak uydurarak, teknolojik inovasyon alanındaki işbirliğini güçlendirmeye hazır. Ben de sizinle bölgesel barış, istikrar ve gelişme gibi konular hakkında fikir alışverişinde bulunmaya hazırım.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor