Çin ile Suudi Arabistan arasında 14 anlaşma

2017-03-17 12:19:08

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Beijing'de Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdulaziz Al Saud ile bir araya geldi.

Liderler, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, çeşitli alanlarda gerçekçi işbirliğinin pekiştirilmesi, böylece Çin-Suudi Arabistan kapsamlı stratejik ortaklığının sürekli yoğunlaştırılması konusunda mutabakat sağladı.

İki liderin huzurunda ekonomi, ticaret, enerji, endüstriyel kapasite ve kültür gibi alanlarda 14 işbirliği anlaşması imzalandı. Bu işbirliği anlaşmalarından biri 35 önemli projeyi kapsıyor, bu projelerin toplam hacmi 65 milyar ABD Doları'na ulaşacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dünkü görüşmede Çin-Suudi Arabistan ikili ilişkilerinin geldiği noktayı takdirle değerlendirdi:

"Geçen yılın Ocak ayında ülkenize yaptığım resmi ziyaret süresince iki ülke arasındaki ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması onaylandı. Çok sayıda görüş birliğine varıldı. Bu olumlu eğilim altında Çin-Suudi Arabistan Karma Komitesi'nin ilk toplantısı Beijing'de yapıldı. Çeşitli alanlardaki işbirliğine yol gösteren veren bu toplantıda elde edilen sonuçlar öngördüğümüzden çok daha fazla. Önümüzdeki günlerde sizinle birlikte, ikili ilişkilerin olumlu eğilimini koruyarak, ilişkilerimizi yeni bir düzeye taşımak için ortak çaba harcamaya hazırım. "

"Ortadoğu'daki sorunlar kalkınmayla çözülür"

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dünkü görüşmede yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da mevcut siyasi sorunların çözülmesi için bölge ülkelerinin egemenlik haklarına saygı gösterilmesi ve ülkelerin içişlerine karışılmaması gerektiğini söyledi. Xi, anlaşmazlıklara siyasi diyalog yoluyla yaklaşılması, özellikle BM'nin öncü rolünün pekiştirilmesi çağrısında bulundu.

Ortadoğu'daki pek çok sorunun çözümü için kalkınmanın anahtar olduğuna dikkat çeken Xi, Ortadoğu ülkeleriyle birlikte Bir Kuşak-Bir Yol girişimini hayata geçirmek için ortak çaba harcamaya devam edeceklerini belirtti.

Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdulaziz Al Saud görüşmede yaptığı konuşmada, Tek Çin politikasında ısrarlı olacaklarına işaret ederek, bölgede ve tüm dünyada barış, güvenlik ve refahın korunması için katkı sağlayacaklarını belirtti:

"Dünyamızın önünde birçok meydan okuma var. Bunlar, dünya güvenliğine ve istikrarına tehdit oluşturmakta. Bu meydan okumalar arasında terörizm en ciddi tehlike olarak kendini gösteriyor. Başka ülkelerin içişlerine karışma ve medeniyetler arası çatışmalar da ciddiyetini artırıyor. Bu sorunları çözmek için tüm dünya ülkeleri işbirliği yapmalı. Küresel barışın korunması için gösterdiği adil tutumdan dolayı Çin'e teşekkür ederim. Dünya barışı, güvenliği ve refahın korunması için Çin'le koordinasyonu güçlendireceğiz."

İki lider aynı gün başkent Beijing'deki Ulusal Müze'de düzenlenen Arapların Yolu-Suudi Arabistan Tarihi Eserler Sergisi'nin kapanış törenine birlikte katıldı.

Xi, diyalogun önemini Arap atasözüyle açıkladı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping burada yaptığı konuşmada farklı medeniyetlerinin önemine şöyle vurgu yaptı:

"Arap dünyasında ünlü bir atasözü vardır: Barış varsa yollar açılır, anlaşmazlık varsa duvarlar örülür. Bu aslında Çinlilerin düşünceleriyle aynı. Bugün, biz, farklı medeniyetler arasında diyalog istiyoruz. Ülkeler, devlet yönetimini paylaşmalı, kendi tarihleri, gelenekleri, kültür birikimleri temelinde gelişme yolunu tercih etmeli. Bu düşünceden hareket ederek, dinamik, çok taraflı, uyumlu kültürel değişim yapılmalı, böylece Çin-Suudi Arabistan işbirliği için güçlü kültürel zemin oluşturulmalı."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor