Çin'de doğa koruma bölgeleri gelişiyor

2017-02-21 14:52:50 CRI

Çin'de doğa koruma bölgeleri gelişiyor

Çin Çevre Koruma Bakanlığı'nun verilerine göre Çin'de 2 bin 740 doğa koruma bölgesi bulunuyor.

Doğa koruma bölgeleri, Çin'in karasal yüzölçümünün yüzde 15'ini oluşturuyor.

Çevre Koruma Bakanlığı'na bağlı doğal ekoloji koruma dairesi başkanı Cheng Lifeng, çağdaş gözlem teknolojisine dayanan bir çevre güvenliği denetleme, ön uyarı ve değerlendirme sistemi oluşturulacağını ifade etti.

Cheng Lifeng, Çin'de nispeten düzenli bir doğa koruma bölgeleri şebekesi oluşturulduğunu kaydetti ve şunları ekledi:

“Doğa koruma bölgelerinde uzaktan algılamalı denetim ve gözetim sistemi kurarak, devlet düzeyindeki doğa koruma bölgelerini düzenli şekilde kontrol etmekteyiz. Bu konudaki yasa dışı faaliyetleri ciddi şekilde ele alıyoruz. Öte yandan doğa koruma bölgelerinde ilgili araştırmaları yaparak, verileri toplayıp bir bilgi yönetim platformu kurduk.”

Sorunlara anında müdahale edilecek

Bu konuda pek çok sonuç elde edildiğine değinen Cheng Lifeng, buna rağmen doğa koruma bölgelerine zarar veren hareketlerin tamamen giderilemediğini belirtti. Yasa dışı hareketleri henüz başlangıcında bastırmak gerektiğini vurglayan Cheng, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzaktan algılamalı denetim ve gözlem çalışmaları pekiştirilmeli. 2017 yılından itibaren, devlet düzeyindeki doğa koruma bölgelerine yılda iki kez uzaktan algılamalı denetim ve gözlem uygulanacak. Denetim ve gözlem çalışmalarında fark edilen sorunlar zamanında ele alınacak.”

Çin Çevre Koruma Bakanlığı kısa süre önce çevre korumayla ilgili “kırmızı çizgiler” belirlemiş ve kamuoyuna duyurmuştu. Ekolojik kırımızı çizgiler, devletin ekolojik güvenliği için hayat çizgisi olarak tarif edilmişti.

Biyolojik çeşitliliğin korunması da çevre koruma çalışmalarının önemli bir parçası.

Çin'de ormanlık alan oranı ülke yüzölçümünün yüzde 20'sini aştı, otlak örtüsü ise yüzde 54'e ulaştı. Koruma altında bulunan karasal yüzölçümü 1 milyon 700 bin metrekareyi bulup, Çin'in karasal topraklarının yüzde 18'ini oluşturdu.

Cheng Lifeng bu konuda şu bilgileri ilave ediyor:

“Çin'de karasal doğal ekoloji sistemlerinin yüzde 90'ı, ülkenin başlıca koruma alanlarından olan yabani bitki, hayvan türlerinin yüzde 89'u ve çoğu önemli doğa mirasları, doğa koruma bölgeleri içinde korunmakta. Panda, Kuzeydoğu Kaplanı ve Tibet Antilobu gibi soyu tükenme tehlikesinde olan hayvanların sayısında artış göründü.”

Çin'in yıllardır biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda gösterdiği çabalar, uluslararası toplum tarafından övgüyle değerlendiriliyor.

Çin, bu çabaları sayesinde Biyolojik Çeşitlilik Protokolü'nün 15. taraflar toplantısına ev sahipliği hakkını kazandı. Toplantıda 2030 yılı küresel biyolojik çeşitlilik koruma hedefleri ortaya konacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor