Çinli sporcular Asya Kış Oyunları'na iyi başladı

2017-02-20 10:53:23

2017 Asya Kış Oyunları Japonya'nın Sapporo kentinde dün başladı.

Çinli sporcular oyunların ilk gününde iyi performans göstererek, kadınlar skiboarding dalında gümüş ve bronz madalyalar kazandı. Erkekler skiboarding dalında altıncılık yine bir Çinli sporcunun oldu.

Sadece yedi yıl önce kurulan Çin Ulusal Skiboarding Takımı büyük ilerleme kaydetti.

2017 Asya Kış Oyunları'nın ilk altın madalyasını Japon sporcu Eri Yanetani kazandı. Yanetani, kadınlar skiboarding dalında iki turda 1 dakika 43 saniye 47 saliseyle birinciliği elde etti.

Dünkü oyunların ilgi odağıysa Çinli sporcular oldu. 1994 doğumlu Zang Ruxin ve 1998 doğumlu Gong Naiying kadınlar skiboarding dalında gümüş ve bronz madalya kazandılar. Zang Ruxin madalyanın ardından duygularını şöyle ifade etti:

"Dünden beri kar yağmaya devam ediyor. Yarışmanın ilk turunda görüş mesafemiz iyi değildi. Pistlerde ince kar çok fazla. Ancak bu durum yarışmanın ikinci turunda değişti. Güneş çıktı ve görüş alanımız arttı, bu nedenle performansım kötü sayılmaz. "

Sporcu Zang Ruxin, bugün düzenlenecek skiboarding dalının diğer yarışmasında altın madalyayı kazanmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Kadınlar skiboarding dalında bronz madalya kazanan Gong Naiying, yarışmaya tek bir madalya hedefiyle geldiğini ve daha ilk gün bunu gerçekleştirdiğini belirtti. Gong Naiying, yarışma alanlarının mevcut şartlarının kısıtlı olması nedeniyle skiboarding dalının risk ve heyecan unsurları içeren yönünün sergilenemediğini de dile getirdi.

Çin Ulusal Skiboarding Takımı 2010 yılında kuruldu. Ancak takımın seviyesi hızla yükseliyor. Takım, Dünya Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları'nda iyi bir performans sergiledi.

Çinli erkek sporcu Bi Ye, 19 Şubat'taki yarışmada kullandığı kayak aracında sorun yaşadığı için altıncılıkla yetindi. Bi Ye, hızın önemli olduğu bu tür yarışmalarda Çinli sporcuların diğer ülkelerden sporcularla yarışma kapasitesine sahip olduklarını belirtti.

Çin Ulusal Skiboarding Takımı teknik direktörü Slovenyalı Peter Kotnik sporcularının performansını şöyle değerlendirdi:

"Bu yıl ilk kez Çin takımına liderlik ediyorum. Ancak sporcularım oyunların daha ilk gününde iki madalya kazandılar. Gerçekten son derece sevinçliyim. İlk gün performansını yineleyerek daha iyi neticeler elde etmelerini bekliyorum."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor