Wang Yi'den sürdürülebilir kalkınma için eylem çağrısı

2017-02-17 11:47:59

Wang Yi'den sürdürülebilir kalkınma için eylem çağrısı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, G20 üyesi ülkeleri Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi hedeflerine ulaşmak için varılan uzlaşıları eyleme dönüştürmeye çağırdı.

Wang Yi, Almanya'nın Bonn kentinde dün başlayan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı.

Toplantıya Wang Yi'nin yanı sıra, başta ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere G20 üyesi ülkelerden bakanlar, farklı ülkeler ile uluslararası teşkilatlardan temsilciler katılıyor.

Toplantıda, Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi gibi birçok önemli küresel mesele ele alınıyor.

İki aşamadan oluşan toplantıda, ilk olarak Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi'nin hayata geçirilmesi konusu tartışıldı. İkinci aşamada masaya yatırılacak konular arasında ise çatışmaların önlenmesi meselesi dikkat çekiyor.

Wang Yi, yaptığı konuşmada, geçen yıl Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenen G20 Zirvesi'nde, kalkınma konusunun zirvenin ana gündemine alındığını ve Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi'nin yerine getirilmesi için bir eylem planı ortaya koyulduğunu hatırlattı.

Wang, eylem planının hayata geçirilmesi için G20 üyelerini 2030 Gündemi ile kendi kalkınma stratejilerini bütünleştirmeye, kalkınmayı G20'nin esas konuları arasında tutmaya devam etmeye çağırdı.

Wang Yi, üçüncü olarak, ortak fakat farklılaştırılmış sorumlulukların üstlenilmesi, Paris İklim Değişikliği Anlaşması'nın uygulanması için çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Çin, 2030 Gündemi'ni ulusal kalkınma programına aldı

Dışişleri Bakanı Wang Yi, konuşmasında Çin'in Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi'ni kendi ulusal kalkınma programına dâhil ettiğinin de altını çizdi.
Wang, geçen yıl Çin'in 2030 Gündemi'nin yerine getirilmesi konusunda kendi ulusal planını tüm dünyaya açıkladığını söyledi.

Yoksul nüfusun azaltılmasını en önemli hedeflerinden biri olarak belirleyen Çin'de, geçen yıl 10 milyondan fazla kişinin yoksulluktan kurtarıldığı bilgisini aktaran Wang Yi, böylece ülkenin 2030 Gündemi'ndeki sürdürülebilir kalkınma hedeflerine öngörülenden erken ulaşabileceğini belirtti.

Wang, Çin'in farklı ülkelerin kalkınma stratejileri ve politikalarının birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini ilerletmek ve ortak kalkınmayı gerçekleştirmek amacıyla Bir Kuşak-Bir Yol'un inşasını hızlandırdığını da vurguladı.

Bunun dışında, Çin hükümetinin, Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu'nu kurduğuna da dikkat çeken Wang Yi, bunun 2030 Gündemi'nin gerçekleştirmesine katkı sağlamayı hedefleyen bir alt fonu da içerdiğini ifade etti.

“Tek yol, işbirliğinin güçlenmesi”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, konuşmasında kalkınma alanındaki mevcut sorunların çözülmesi için tek yolun işbirliğinin güçlenmesi olduğuna vurgu yaptı.

Wang Yi, tüm ülkelerin barışçıl ve istikrarlı bir uluslararası ortam, karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler ve küresel kalkınmaya daha yararlı bir ortam oluşturmak için el ele vermesi gerektiğine işaret etti.

Çinli bakan, inovasyon, ortak eylem, dışa açılma ve kapsayıcılık ilkelerine dayalı küresel ekonominin oluşturulması için sürdürülebilir kalkınmanın temellerinin sağlamlaştırılması gerektiğinin de altını çizdi.

Ortak kalkınmanın ilerletilmesi, zengin ile yoksul arasındaki gelir uçurumunun azaltılması ve küreselleşme sürecinde dengenin yeniden sağlanması önerilerinde bulunan Wang Yi, Çin'in BM öncülüğündeki Güney-Kuzey işbirliğine öncelik verdiğini ve yeni tip küresel kalkınma ortaklık ilişkilerinin kurulmasına destek verdiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor