Makine endüstrisinde yapısal düzenlemeler hızlanıyor

2017-02-15 11:37:47

Çin'de 2016 yılında makine endüstrisiyle ilgili önemli endekslerde görülen artış, önceki yıla göre yükseldi. İhracatta ise düşüş görüldü.

Çin Makine Endüstrisi Federasyonu tarafından dün açıklanan veriler, Çin'deki makine endüstrisindeki yapısal düzenlemelerin hızlandığını, çevre dostu ürünlerin imalatında büyük artış görüldüğünü ortaya koydu.

Endüstri gelirleri artıyor

Federasyona bağlı Uzmanlar Komisyonu Başkan Yardımcısı Cai Weici, 2016 yılında Çin'de makine endüstrisiyle ilgili önemli ekonomik endekslerde kaydedilen artışın, önceki yıl kaydedilen görece düşük seviye temelinde yükseldiğini söyledi.

Büyüme hızının ise beklentileri aştığını kaydeden Cai, şu bilgileri verdi:

“2016 yılında makine endüstrisinin elde ettiği gelir, önceki yıla göre yüzde 7,44 artarak 24,55 trilyon yuana ulaştı. Yıllık gidişata bakıldığında, büyüme hızı aydan aya yükselirken, aynı dönemdeki ulusal sanayinin ortalama büyüme seviyesinin üzerinde korundu.”

Yapısal düzenlemeler hızlanıyor

Gelirlerin artmasıyla birlikte makine endüstrisindeki yapısal düzenlemelerin de hızlandığına dikkat çeken Cai, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir yandan, tüketime ve çevre korumaya dayalı ürünlerin imalatı artıyor. Özellikle çevre dostu ürünlerin imalatında büyük artış görüldü. Geçen yıl çevre kirliliğiyle mücadelede kullanılan donanımların üretimi de önceki yıla kıyasla yüzde 30,3 arttı. Bunlar arasında atmosfer kirliliğini önlemede kullanılanların üretimi yüzde 29,65, su kirliliğini önlemeyi amaçlayan donanımların üretimi ise yüzde 37,04 yükseldi. Diğer yandan da yeni enerjilere ve akıllı imalata dayalı ürünlerin satışı hızla artıyor. Yıl boyunca yeni enerjilere dayalı araçların üretimi yüzde 51,7'lik artışla 517 bini bulurken, satışlar da yüzde 53'lük artışla 507 bine ulaştı.”

Dış ticarette azalma yaşanıyor

Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da günümüzde ticari korumacılık ve küreselleşmeden uzaklaşma eğilimlerinin baş göstermesi. Bunun yanında, küresel ekonomi halen yavaş toparlanma, talep ve yatırımların azalması gibi birçok riskle karşı karşıya bulunuyor.

Bu durum, makine endüstrisinde dış ticarete de yansıdı. Cai, bu konuyla ilgili şu verileri açıkladı:

“Yıllık ithalat ve ihracat hacmi, önceki yıla göre yüzde 2,86 azalarak 647 milyar 400 milyon dolara ulaştı. İthalat, yüzde 1,82, ihracat ise yüzde 3,6 azaldı. Yıl boyunca 102 milyar 100 milyon dolarlık ticaret fazlası gerçekleşti.”

Cai, 2017'de makine endüstrisinin yine ciddi koşullarla karşı karşıya olduğunu da kaydetti.

Cai, makine endüstrisinde geçen yıl görülen olumlu eğilimin bu yıl da sürdürüleceğini, istikrarlı büyümenin korunacağını dile getirdi. Çinli yetkili, son olarak, büyüme hızının ise geçen yıla göre yavaşlayabileceği tahmininde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor