Xi'den liderlere “özel ayrıcalıklarla” mücadele çağrısı

2017-02-14 15:47:51

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, devlet ve parti liderlerinden özdisiplinlerini güçlendirerek, özel ayrıcalıkların ortadan kaldırılması için mücadele edilmesini istedi.

Xi Jinping, 18. ÇKP Merkez Komitesi 6. Toplantısı ile ilgili bir çalıştayın açılışında konuştu. ÇKP Merkez Komitesi'ne bağlı Parti Okulu'nda düzenlenen çalıştaya, eyalet ve bakanlık düzeyinde yetkililer katıldı.

Aynı zamanda, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkezi Askerî Komisyon Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, lider kadrolardan, özel ayrıcalıklarla aralarına “duvar örmelerini”, böylelikle kendilerinin ve çevrelerindekilerin yetkilerini kötüye kullanmalarını önlemeye çağırdı.

Xi, konuşmasında, yetkililerin güçlerini “tarafsızlıkla, dikkatlice ve hukuka uygun şekilde” kullanmaları gerektiğini de vurguladı.

Geçen yıl düzenlenen 18. ÇKP Merkez Komitesi 6. Toplantısı'nda yeni dönemde parti içinde siyasi yaşam kuralları ve parti içi denetime dair düzenlemelerle ilgili iki belge onaylandı. Söz konusu çalıştay, eyalet ve bakanlık düzeyindeki yetkililerin bu belgelerin içeriğini daha iyi kavramalarını sağlamayı amaçlıyor.

Konuşmasında, yetkililerden siyasi deneyimlerini güçlendirmelerini ve siyasi becerilerini, sahip oldukları konumlarla uyuşturmalarını isteyen Xi Jinping, “Baştaki liderler, siyasi becerilerini güçlendirmeli, siyasi ideallerini sağlamlaştırmalı, siyasi yönlerine sadık kalmalı, duruşlarında kararlı olmalı ve siyasi kuralları sıkıca izlemelidir” dedi.

ÇKP Merkez Komitesi'nin otoritesi korunmalı

Konuşmasında, talimat ve kuralların sıkı sıkıya izlenmesiyle ÇKP Merkez Komitesi'nin otoritesinin korunmasının öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, bunun partinin ve ulusun geleceği ve kaderiyle ilgili olduğu gibi, tüm Çin halkının temel çıkarlarını da ilgilendirdiğini kaydetti.

Xi, tüm parti üyelerini siyasi bütünlüğün korunması ihtiyacına karşı daha duyarlı olmaya, ÇKP'nin merkezi rolünü izlemeye ve ÇKP Merkez Komitesi'nin bütün politikalarını kararlılıkla takip etmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Xi, Merkez Komite'nin otoritesinin, demokratik merkeziyetçilikle uyum hâlinde merkezileşmiş ve birleşik liderliğin korunmasının önemini vurguladı.

Xi Jinping, konuşmasında ÇKP'nin parti içi demokrasiyi geliştirmeye büyük önem verdiğini, tüm önemli kararlarda sıkı prosedürlerin izlendiğini, fikir ve önerilerin toplandığını söyledi.

Xi, parti içinde siyasi yaşamın güçlendirilmesi ve düzenlenmesinin aynı zamanda doğru bir siyasi yön gerektirdiğini ve çağımıza uyması gerektiğini de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, parti ve devlet yetkililerinden, özellikle de üst düzeydeki yetkililerden özdisiplinlerini güçlendirmelerini, sözleriyle eylemlerinin Parti tüzüğüyle uyumlu olmasını istedi.

Çalıştayda konuşan Cumhurbaşkanı Xi, aynı zamanda ÇKP'ye bağlı tüm birimlerin, denetimleri geliştirmeleri ve hesap verebilirlik sağlamaları gerekliliğine de vurgu yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor