Çin'de yaşlılara hizmet reformu hızlanıyor

2017-02-13 11:31:09 CRI

Çin'de yaşlılara hizmet reformu hızlanıyor

Çin nüfusunun yaşlanmasıyla birlikte yaşlılara hizmet alanında çalışan kuruluşların, ihtiyaçları karşılama sorunu da ciddileşiyor.

Bu sorunu çözmek için başta Çin Sivil İşler Bakanlığı olmak üzere birçok kuruluş, yaşlılara hizmet reformunun hızlandırılarak, adil ve standart bir ortam oluşturulması talebini ortaya koydu.

Yaşlılara hizmet kaynakları ihtiyacı karşılamıyor

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, 2015 yılında Çin'de 60 ve üzeri yaştaki nüfus 220 milyonu aştı.

Tek başına yaşayan yaşlıların nüfusu da 100 milyon civarında. Bunun bir sonucu olarak, bazı büyük şehirlerdeki huzurevlerine girişte yoğun bir yarış yaşanıyor.

Hangzhou'da yaşayan 75 yaşındaki Zhang Yan, çocuklarının yoğun işleri nedeniyle kendisinden uzakta olduğunu, bu yüzden tek başına yaşadığını söylüyor.

Sağlık durumu kötüleşen Çinli kadın vatandaş, evinin yakınındaki bir huzurevine kayıt yaptırmak istedi. Kendisinin önünde birçok kişinin sırada olduğunu öğrenen Zhang, görüşlerini şöyle aktardı:

“Geçen sefer huzurevini aradım. Yılda sadece 10 kişinin girebildiğini öğrendim. Sıra numaram ise 800. Demek ki, 80 yıl beklemem gerekiyor. Artık bu yaştayım ve ümidim olmadığını düşünüyorum.”

Yaşlılara hizmette yeni model arayışı

Başta Çin Sivil İşler Bakanlığı olmak üzere 13 kuruluş, kısa süre önce, yaşlılara hizmet reformunun hızlandırılmasıyla ilgili bir bildiri yayımladı.

Bildiride, bu alanda faaliyet gösteren kuruluşların hizmete girişlerinin onaylanması gibi bürokratik işlemlerin basitleştirlmesine dair tedbirler de yer alıyor.

Çin Ulusal Amme İdaresi Enstitüsü'nden Prof. Zhu Lijia, söz konusu önlemlerin, tüm sosyal oluşumları, yaşlılara hizmet altyapısı ve diğer hizmet alanlarına girmeye teşvik edeceğini dile getirdi. Prof. Zhu, şöyle konuştu:

“Mali destek ile hayır kuruluşları, sosyal kuruluşlar ve özel şirketlerin yaşlılara yönelik hizmetlere katılmaları ve bu çalışmalara daha fazla katkı yapmaları sağlanacak. Hem politik hem de mali destek artırılmalı.”

Uzmanlar, hükümetin toprak, finansman ve personel yetiştirme gibi konularda yaşlılara hizmet kuruluşlarına desteğini artırması gerektiği görüşünde. Uzmanlara göre, ayrıca değerlendirme ve denetim standartları oluşturulmasının yanında, küçük, profesyonel ve yerel kuruluşların gelişmesi de teşvik edilmeli.

Evde bakıma öncelik verilmeli

Peking Üniversitesi'nden Prof. Lu Jiehua, şu an ülkedeki yaşlıların yüzde 90'ının evde bakım ve mahallelerdeki kuruluşlarda bakım hizmetlerini tercih ettiğini belirtti. Prof. Lu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin vatandaşları, evde bakım ve mahallelerdeki yaşlılara bakım noktalarındaki hizmetlerin kalitesinin düzeltilmesine öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyor. Mesela, Beijing Belediyesi'nin ortaya koyduğu mahallelerde yaşlı bakım merkezleri kurma ve evde bakım hizmeti başlatma önerileri, önümüzdeki dönemdeki reformlarda dikkate alınacak konulardan olacak.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor