Çin'den ABD'yle ticaret değerlendirmesi

2017-02-10 11:17:20 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan bir yetkili, Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret anlaşmazlıklarını değerlendirdi.


Yeni yıl başlar başlamaz ABD yönetimi Çin menşeli paslanmaz çelik ürünleriyle kamyon ve otobüs ithalatına yüksek oranlı anti-damping ve anti-sübvansiyon önlemi getirdi. Özellikle paslanmaz çelik ürünlerine getirilen önlemler gümrük vergisini yüzde 200'ün dahi üstüne çıkardı.


Çin ile ABD arasındaki yoğun ticaret anlaşmazlıklarını değerlendiren Çin Ticaret Bakanlığı'ndan bir yetkili, anlaşmazlığın ticaret savaşı demek olmadığını, aslında nerede ticaret varsa orada mutlaka anlaşmazlığın var olması gerektiğini belirtti. Yetkili, küresel ekonomide yeniden canlanmanın  zayıf seyrettiğine, ticaret korumacılığının yükseldiği bu günlerde ticaret anlaşmazlıklarının sıklaşmasının normal olduğuna işaret etti.


ABD, ticarette korumacılığın yükseldiği 2016 yılında Çin'e karşı 20 soruşturma gerçekleştirdi. Soruşturmaların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 81, parasal tutarı ise yüzde 131 arttı.


Çin Ticaret Bakanlığı Ticari Çözüm ve Soruşturma Genel Müdürü Wang Hejun, “Çin ile ABD arasında ticaret hacmi büyük, dolayısıyla ticaret anlaşmazlıkları normal” dedi. Wang, anlaşmazlıkların arada bir yaşandığını ve uluslararası ticaretin doğal sonucu olduğunu, ticaret savaşının ise ticaret kurallarının kenera bırakılması neticesinde büyük miktarları içeren ticaret eylemleri olduğunu ifade etti.


Uzmanlar, Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmazlıklarının her zaman mevcut olduğu ve anlaşmazlıkların kapsadığı tutarın her yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 0,5'ini teşkil ettiği, işbirliğiyle ortak kazancın iki ülke arasında ticaretin temeli olduğu görüşünde.


Ticaret savaşı, her iki ülke için zararlıdır. Örneğin, Çin'den ABD'ye ihraç edilen birçok ürün, özellikle günlük yaşam eşyaları ABD'deki tüketicilere fayda ve kolaylık getirdi. İlgili verilere göre, 2015 yılında ABD'de ortalama hanehalkı geliri yıllık 56 bin doları buldu. Çin-ABD ticareti bu ailelerin her yıl 850 dolar tasarruf etmesine yardımcı oldu. Ticaret savaşı başlarsa, bundan en çok etkilenecek ABD'li tüketicilerdir.


Bunun yanı sıra uluslararası işbölümü de büyük bir değer zinciridir. Bir ülkenin diğer ülkeye uyguladığı yaptırımlar, genelde kendi ülkesindeki endüstriyel gelişmeleri etkileyebilir.


Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yetkili, AB'nin ticari çözüm önlemleri aldıktan sonra Çin'den ithal ettiği fotovoltaik ürünlerinin sayısının azaldığını, Tayland ve Malezya gibi Güney Doğu Asya ülkelerinden itlahatında ise büyük yükseliş görüldüğünü, ABD'nin fotovoltaik işletmelerinin bundan hiç faydalanmadığını kaydetti.


Diğer bir bakımdan, bazı ticaret anlaşmazlıkları Çin işletmeleri için olumlu. Mesela, bir ürünün anti-damping ve anti-sübvanisyon soruşturmalarından dolayı yurtdışı piyasaya girememesi durumunda, işletme araştırma-geliştirmeye yoğunlaşarak, ürünlerini yenilemek zorunda kalır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor