Dünya Gümrük Örgütü Çin'le sıkı işbirliği içinde

2017-02-09 11:13:13 CRI

Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mikuriya, Çin gümrük birimleriyle sıkı işbirliği yaparak, çok taraflı ticaret sistemini hızlandırmakta olduklarını belirtti.


Brüksel'de CRI'a konuşan Kunio Mikuriya, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Davos Forumu'ndaki konuşmasıyla dünyanın ikinci büyük ekonomisinin çok taraflı ticaret sistemine verdiği desteklerin dile getirildiğini söyledi.


Dünya Gümrük Örgütü'nün en önemli görevinin uluslararası ticareti yoğunlaştırmak olduğuna işaret eden Kunio Mikuriya, bunun dünya ülkelerinin ekonomik gelişmeleriyle yakın ilişkili olduğunu belirtti. Mikuriya, bir ülkenin ticaretini geliştirmek amacıyla öncelikle liman gibi altyapı tesisleri inşa etmesi, sonra gümrük gibi çeşitli mekanizmaların oluşumunda başarılı olması gerektiğini ifade etti.


Davos Forumu'nda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasını değerlendiren Kunio Mikuriya şöyle konuştu:


“Xi'nin konuşması sadece bende değil, bütün katılımcılarda derin izlenim bıraktı. Çünkü Xi, çok taraflı ticaret sistemine destek vereceğini net şekilde ileri sürdü. Tabii ki, Çin çok taraflı ticaret sisteminden faydalanmış oldu, diğer ülkeler de açık ticaret sisteminden faydalanacak. Çok sevindim, çünkü büyük bir ekonominin serbest ticareti desteklediğini açıklaması çok önemli bir sinyaldir.”


Çin'in gümrük birimlerinin her zaman çok taraflı ticaret sistemini hızlandırmak için çaba harcadıklarını hatırlatan Kunio Mikuriya, bu konuda Dünya Gümrük Örgütü ile Çin'in gümrük birimleri arasında da iyi işbirliğinin sürdürüldüğünü kaydetti. Kunio Mikuriya, sözlerine şunları ekledi:


“Bir örnek vereyim. E-ticaret alanında, Çin, şu an Dünya Gümrük Örgütü'ne bağlı E-ticaret Çalışma Grubu Başkanlığı'nı yürüterek, e-ticareti kolaylaştırmak için çaba harcıyor. Çin Dünya Gümrük Örgütü'ne büyük destek verdi.”


Kunio Mikuriya, ekonominin küreselleşmesinin tehditle karşı karşıya bulunduğunun farkında olan Çin'in uluslararası tedarik zincirinin güvenliğine büyük önem verdiğine dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Çin de ekonominin küreselleşmesinin getirdiği olumsuz tarafları çok iyi biliyor. Dolayısıyla geçen sene Hangzhou'da düzenlenen G-20 Grubu Zirvesi'nde Xi Jinping, Dünya Gümrük Örgütü'nü finansal dolandırıcılıkla mücadele mekanizmasına aldı. Halihazırda, Çin, ticaretin kolaylaşmasını hızlandırırken, uluslararası tedarik zincirinin güvenliği peşinde de koşuyor.”


Geçen sene yayınlanan “G-20 Grubu Liderleri Hangzhou Zirvesi Açık Bildirisi”nde şöyle bir paragraf yer alıyor: “Fatura hilesi gibi yasa dışı faaliyetlerin neden olduğu sınır ötesi sermaye akımları, çeşitli ülkelerin yurtiçi kaynak toplamalarını engelledi. Bu konudaki çalışmaları sürdüreceğiz ve çeşitli tarafların zirveden sonra Dünya Gümrük Örgütü'nün ilgili araştırma raporları hakkında örgütle iletişimde bulunmalarını olumlu karşılayacağız.”


Kunio Mikuriya ayrıca, mal taşımacılığı konusunda Çin'in Dünya Gümrük Örgütü'nün standartlarını uygulamaya hazır olduğuna, bunun ticaretin küreselleşmesini hızlandırmaya katkıda bulunduğuna işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor