AB: Çin'le birlikte korumacılıkla mücadeleye hazırız

2017-02-08 10:58:03 CRI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Ceilia Malmström, Çin'le birlikte dünya çapında korumacılıkla mücadele etmeye hazır olduklarını belirtti.


Brüksel'de düzenlenen Çin-AB Ekonolmik ve Ticari İlişkileri Semineri'nde konuşma yapan Malmström, bazı siyasetçilerin karışık sorunları basit çözümlere bağlamalarını eleştirdi.


Malmström, Avrupa ve dünyadaki diğer ülkeler için ticaret korumacılığının hala tehdit oluşturduğunu, dolayısıyla AB'nin ortaklarıyla birlikte ticaret işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Davos Forumu'ndaki konuşmasını olumlu karşılayan Malmström, sözlerine şunları ekledi:


Sesfonu 1


“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in üç hafta önce Davos'ta verdiği taahhüdü sıcak karşılıyorum. Xi, ticaretin serbestleşmesi ve yatırımın kolaylaşmasını hızlandıracağını ve korumacılığa 'hayır' diyeceğini söyledi. Xi, korumacılık uygulayanların kendilerini kapalı odaya kilitleyen insanlar gibi fırtınadan kaçarken güneş ve havadan da mahrum kalacaklarını belirtti. Xi ayrıca ticaret savaşının bütün taraflara felaket getireceğine işaret etti. Xi'nin söz konusu fikirlerine tamamen katılıyorum.”


Malmström, dünya çapında ticaret korumacılık yükselirken, AB'nin Çin'le birlikte ticaret korumacılığıyla mücadele etmeye hazır olduğunu ifade etti.


Malmström, Çin'in ABD'nin ardından AB'nin ikinci büyük ticaret ortağı ve AB'nin de Çin'in en büyük tiaret ortağı olduğunu vurgulayarak, iki taraf arasındaki çarpıcı ticaret hacminin daha da genişletilebileceğini kaydetti. Malmström şöyle konuştu:


Sesfonu 3


“İki taraf arasında gerçekleştirilmekte olan AB-Çin Yatırım Protokolü görüşmeleri güzel bir fırsattır. Bu, AB yatırımcılarının giriş izinlerini almasına ve oyun kurallarını dengelemesine yardımcı olacak. Protokol görüşmeleri ayrıca Çin'in yurtdışına yatırım alanındaki reformu derinleştirmesine de fırsat sağladı. Aramızda daha yoğun işbirliği yapılacak.”


Küreselleşmenin tehditle karşı karşıya bulunduğu bu günlerde, AB-Çin Yatırım Protokolü görüşmelerinin daha büyük önem kazandığına işaret eden Malmström, bu yıl görüşmelerde gelişme kaydedilmesini umduğunu belirtti.


Kasım 2013'te başlatılan AB-Çin Yatırım Protokolü görüşmeleri, Çin ile AB'ye üye ülkeler arasında imzalanmış Yatırımı Koruma Protokolü temelinde, seviyesi daha yüksek, yatırımı koruma ve piyasaya giriş gibi içerikleri de kapsayan bir anlaşmaya bir an önce varmayı hedefliyor.


Gelgelelim, Brüksel'de düzenlenen seminerde bazı katılımcılar, Çin'in AB'ye yönelik yatırımları artırmasından duydukları kaygıyı dile getirerek, AB'nin Çin'e yönelik yatırımlarının azalmasını Çin'in ticaret duvarı uygulamasına bağladı ve Çin'den piyasayı daha da açmasını istedi. Seminerde hazır bulunan Çin-AB Digital Derneği Başkanı Lu Yiji, geçen sene AB'nin yatırımlarının sadece Çin'de değil, diğer bölgelerde de azaldığına, bu durumu küresel ekonomik ortamın yarattığına dikkat çekti.


Bilim ve teknolojiin gelişmesinin Avrupa'da milyonlarca kişinin işsiz kalmasına neden olabileceğini dile getiren Lu, AB'nin kendi üstünden sorun bulup, digital ekonomik çağın gelişini karşılamak için hazırlık yapması gerektiğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor