JPMorgan Çin’de kurumsal tahvil aracılık lisansı aldı

2017-02-07 11:29:45 CRI

Dünyanın önde gelen bankalarından JPMorgan Chase, Çin'in bankalar arası tahvil piyasasında kurumsal tahvil ihracı için aracılık lisansı alan ilk Amerikan sermayeli banka oldu. Uzmanlar, Çin'in finans piyasasının daha fazla dışa açılmasının hem Çin hem dünya ekonomisine faydalı olduğu kanaatında.


JPMorgan, geçen yıl Çin'in iç kesiminde fon yönetim lisansı aldıktan sonra, Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi'nde ofis açmıştı. Banka, yeni aldığı lisansla kısa ve orta vadeli kurumsal tahvil ihracına aracılık etme olanağı elde etti.


Çin finans piyasasında reform ve dışa açılmanın hızla ilerlediğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle sabit getirili varlık piyasalarında aktif olan JPMorgan'ın gelişinin bu sürece katkıda bulunacağına işaret ediyor. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Fang Xinghai konuyla ilgili olarak şunları söyledi:


 “Menkul kıymetler hizmet sektörünün dışa daha da açılması için, yabancı sermayeli kuruluşların kendi organasyon yapısı ve hizmet yöntemiyle Çin piyasasında işleyişi için uygun koşullar yaratılmalıdır. Bunun amacı, farklı hizmet modeline ve organasyon yapısına sahip kuruluşlar arasında rekabet oluşturulmasıdır. Bu, Çin'in sermaye piyasasındaki hizmet seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.”


Çin'in reformları hızlandırması ve finans piyasasını daha fazla dışa açması dünya ekonomisine fayda sağlar. Bloomberg Yönetim Kurulu Başkanı Peter Grauer kısa süre önce düzenlenen Davos Yıllık Toplantısı'nda şöyle konuştu:


“Çin hükümetinin yabancı finans kuruluşlarının Çin ekonomisine katılımlarına gösterdiği olumlu niyet ve samimiyeti gördük. Bu sadece Çin değil dünya için de önemli. Geçtiğimiz iki üç yılda, Çin hükümeti yabancı finans kuruluşlarına yönelik birçok sınırlamayı kaldırdı. Bu, hem Çin hem dünya çıkarlarına uygun çok güzel bir örnek.”


Öte yandan, JPMorgan'ın Çin bölgesi yetkilisi, kısa süre önce yaptığı açıklamada, yurtdışından daha fazla yatırımcıyı Çin piyasasına getireceklerini ifade etti.


Çin, dünyanın en büyük üçüncü tahvil piyasası. Geçen yılın sonu itibariyle, Çin tahvil piyasasının büyüklüğü 43,7 trilyon yuana ulaştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor