Başbakan Li vatandaşlarla bayramlaştı

2017-01-26 11:05:41

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Başbakanı Li Keqiang, 24 Ocak'ta Yunnan eyaletinin merkezi Kunming kentinde incelemelerde bulundu.

Li, fabrika, üniversite ve pazarları ziyaret ederek burada yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşlarla bayramlaştı.

Yunnan Baiyao, Çin'de yüz yıllık geçmişe sahip ünlü bir geleneksel Çin tıbbı ilacı. Yunnan Baiyao Şirketi tarafından üretilen sprey, yara bandı ve diş macunu gibi ürünler Çin genelinde büyük ilgi görüyor.

Çin'in en ünlü ilaç markasını ziyaret etti

Başbakan Li Keqiang temasları kapsamında Yunnan Baiyao şirketinin atölyelerini de gezerek inovasyon konusunda kaydedilen ilerlememeleri inceledi.

Li Keqiang, geleneksel Çin tıbbının büyük gelişme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı:

"Yunnan Baiyao'nun yüz yıllık bir marka haline gelmesinin arkasında iki neden var. Birincisi yüksek işçilik ruhu. Ancak bu ruh sayesinde kaliteli, güvenilir ve etkili bir ilaç markası olunabilir. İkincisi girişimcilik ruhu. Ancak bu sayede girişimcilik bir sektör haline getirilir. Bu iki ruh, şirketin gelişmesinin en önemli iki dayanağıdır. "

Başbakan Li Keqiang, Yunnan Baiyao şirketinin önümüzdeki günlerde dünyanın ileri gelişme düşünceleri ve teknolojilerinden faydalanarak halkın sağlık ihtiyaçlarına göre hareket etmesi gerektiğini söyledi. Li, doğal malzemelere dayalı ürünler geliştirilmesi ve geleneksel Çin tıbbı ilaçlarının dünya pazarında etkili olmasını, şirket için bir görev olarak belirledi.

Tarihi üniversiteyi gezdi, öğrencilerle sohbet etti

Başbakan Li, Yunnan Normal Üniversitesi'nde yer alan eski Güneybatı Birleşik Üniversitesi'nin kampüsünde incelemelerde bulundu.

Güneybatı Birleşik Üniversitesi, Japon saldırganlara direniş savaşı döneminde Çin'in iç kesimlerinden Yunnan eyaletine çekilen önde gelen üniversitelerden oluşuyordu.

Başbakan Li, Güneybatı Birleşik Üniversitesi'nin azim ve cesaret ruhuna dayandığı hatırlatarak, dönemin öğrencileri ve öğretmenlerinin son derece zor şartlarda eğitim ve öğrenimden vazgeçmediklerini, Çin milletinin kültür damarının devam ettirilmesi için önemli katkılarda bulunduklarını vurguladı.

Başbakan Li Keqiang, Yunnan Normal Üniversitesi'nde tatil olmasına rağmen memleketlerine dönmeyen öğrencilerle sohbet etti ve şunları söyledi:

"Bu kadar güzel bir üniversitede okumak, sizin için büyük şans. Savaş döneminde Güneybatı Birleşik Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler sizin kadar şanslı değildi. Ancak o dönemdeki öğrenciler, maddi şartlardan ziyade manevi şartlara önem verdiler. Siz onların bu ruhunu taşımalısınız. Böylece ülkemizin refahı ve gelişmesi için kendi katkınızı ortaya koyabilirsiniz. Yeni yılınız kutlu olsun."

Bu yıl Çin genelinde üniversitelerden mezun olanların sayısı rekor kırarak 7 milyon 950 bine ulaştı. Başbakan Li, Çin hükümetinin bu mezunları istihdam etmek için gerekeni yapacağını söyledi.

Çiçek pazarında işçilerle sohbet

Çin'in diğer bölgelerinde satılan çiçeklerin yüzde 80'i Yunnan eyaletinden gidiyor. Bu çiçekler Kunming Dounan Çiçek Pazarı'nda yetiştiriliyor. Li Keqiang temasları kapsamında bu çiçek pazarını da ziyaret ederek her gün gece gündüz burada ticaret yapan 20 binden fazla tüccarlarla buluştu. Li Keqiang, çiçek yetiştiren işçilerle bayramlaştı: 

"Bahar Bayramı'nı kutlamaya hazırlanıyoruz. Siz, ülkemizin bütün vatandaşlarına taze çiçekler ve sevinç sunuyorsunuz. Size teşekkür ediyorum. "

Başbakan Li Keqiang, Yunnan'da yerel idare birimlerinin halka hizmeti kolaylaştırmak için idari onay prosedürlerini daha da sadeleştirmelerini istedi. Elverişli piyasa ortamı oluşturulmasını isteyen Li, böylece köylülere daha çok gelir sağlanması çağrısında bulundu.

Li Keqiang, Yunnan eyaletinde yapımı süren önemli altyapı projeleri hakkında da kapsamlı bilgi aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor