Çin'de ticaret ve yatırım kolaylığı artacak

2017-01-25 11:16:34

Çin'de döviz politikalarının sıkılaştırıldığı, yurt dışına sermaye çıkışının zorlaştırıldığı iddiaları son günlerde sıkça dile getiriliyor.

Bu iddialara karşı, Çin'de merkez bankası işlevi gören Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı ve Çin Döviz Yönetim İdaresi Başkanı Pan Gongsheng, döviz yönetim politikalarında devamlılık ve istikrarı koruyacaklarına işaret ederek, ticareti kolaylaştıracaklarını açıkladı.

Pan, Çin'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketlerin yasal yolla elde ettikleri net kazançlarının Çin dışına çıkmasına herhangi bir kısıtlama getirilmeyeceğini, Çin şirketlerinin yabancı ülkelerde yatırım yapmalarının teşvik edileceğini söyledi.

Döviz yönetimindeki değişikliğin amacı ne?

2017 yılına girilmesiyle birlikte, Çin Döviz Yönetim İdaresi, vatandaşların döviz alımı konusunda onay prosedürlerinde belli düzenlemelere gitti.

Bu, Çin'de döviz yönetim politikasının sıkılaştırıldığı iddialarına neden oldu. Endişe edilen hususlar arasında, 50 bin ABD Doları olarak belirlenen kişisel yıllık döviz alım kotasının düşürülmesi ve yabancı ülkelere döviz yatırmanın kısıtlanması gibi konular yer alıyor.

Ancak uzmanlar, Çin hükümetinin, döviz alımı konusunda yaptığı değişikliklerin, uluslararası toplumda genel kabul gören uygulamalar olduğuna işaret ediyor.

Çin Ulaştırma Bankası'ndan baş ekonomist Lian Ping, döviz yönetimindeki yeni düzenlemelerin, kısa vadede büyük dalgaları önlemeyi amaçladığını savunuyor: (SES-1)

"Son günlerde ABD Federal Rezervi faiz artırdı. Dolayısıyla ABD Doları'nın değerinin artması yönünde beklentiler büyük. Bu durumda kısa vadede büyük miktarda sermayenin yurtdışına çıkmasını önlemek için uygun tedbirler alınmalı."

"İddialar kamuoyunu yanlış yönlendirme amacında"

Çin Döviz Yönetim İdaresi, vatandaşların döviz alımı konusundaki onay prosedürlerini düzenlemenin, sıkı sermaye kontrolü anlamına gelmediğini belirtiyor. İdare yetkilileri, bu tip iddiaların asılsız olduğunu ve kamuoyunu yanlış yönlendirerek döviz piyasasını olumsuz etkileme amacı güttüğünü ifade ediyor.

Çin hükümetinin ticaret ve yatırım kolaylığını desteklediğine işaret eden Çin Döviz Yönetim İdaresi, döviz piyasasında düzen ihlallerine müsaade edilmeyeceğini açıkladı.

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı ve Çin Döviz Yönetim İdaresi Başkanı Pan Gongsheng, Çin ekonomisinin 2016 yılında yüzde 6,7 oranında büyüdüğüne işaret ederek, bu büyüme hızının dünyada ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Pan, elverişli bir yatırım ortamı oluşturacaklarını, piyasanın daha şeffaf olacağını açıkladı.

Çin Döviz Yönetim İdaresi Sözcüsü Wang Chunying de döviz piyasasında olası risklere müdahale etmeye hazır olduklarını belirtti:

"Ülkelerarası sermaye dolaşımı konusunda olası tehditlere karşı müdahale planlarımız her zaman hazır. Bu planlar, iç ve dış şartlar göz önünde bulundurularak alınmıştır. Genel çizgilerimizi istikrarlı şekilde geliştireceğiz. Yatırım ve ticaret kolaylığında ısrarlı olacağız, reel ekonomilere hizmet vereceğiz, ilgili onay prosedürlerini pekiştireceğiz, döviz piyasa düzenini bozan eylemlere izin vermeyeceğiz."

Reformun amacı güçlü bir finans ülkesi olmak

Uzmanlar, ekonomik sistemdeki reformların sürdürülmesiyle birlikte, Çin'in güçlü bir finans ülkesi ola yolunda ilerlediğini savunuyor.

Uzmanlar, Çin para birimi Renminbi'nin özel çekme hakkı (SDR) sepetine dâhil edilmesi gibi finans alanında dışa açılma uygulamalarıyla karşılıklı sermaye dolaşımının Çin'e hem zorluklar hem de fırsatlar getirebileceğini kaydediyor.

Dongfang Tahvil Şirketinden baş ekonomist Shao Yu'nun bu konudaki görüşleri şöyle:

"Güçlü bir finans ülkesi olarak, Çin'deki finans alanında kapsamlı reform uygulanmalı. Renminbi'nin SDR'ye alınması, bazı riskleri ve zorlukları bir arada getiriyor. Bu zorluklarla mücadele etmek için finans sistemimizde büyük bir yenilenmeye gitmeliyiz. Elbette son derece zorlu geçecek bu süreçte çok önemli fırsatlarla da karşılaşacağız."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor