Xi: Arz yanlı reform derinleştireceğiz

2017-01-23 10:12:13

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu dün arz yanlı reformun derinleştirilmesi konulu bir çalışma toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ekonomisinin kalitesini artırmak için, arz yanlı reformu geliştireceklerini söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, toplantıda yaptığı konuşmada "Arz yanlı reformu derinleştirmek, ekonomik gelişmenin yeni normal düzene girdiği dönemde kaçınılamaz bir seçenektir" dedi.

2017 reformu ilerletme yılı olacak

Önümüzdeki günlerde arz yanlı reformun, ekonomik yapının ayarlanmasında önceliklerden biri olması gerektiğine işaret eden Xi, arz sisteminde kalite ve verimliliğin artırılması, böylece Çin ekonomisinin daha istikrarlı şekilde geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Xi Jinping çalışma toplantısında yaptığı konuşmada, 2017'yi, arz yanlı reformu ilerletme yılı olarak belirlediklerine işaret ederek, yıl başından beri, bu reformun ilerletilmesinde karşı karşıya kalınabilecek sorunları ele aldıklarını ve bu sorunları çözmek için atılması gereken adımları görüştüklerini ifade etti.

Xi Jinping, ekonomik gelişmeyi kısıtlayan unsurların esas olarak yapısal unsurlar olduğuna dikkati çekerek, bu konuda ana çelişkinin tedarik olduğuna işaret etti.

Arz yanlı reformun genel durumu ilgilendiren kritik bir çalışma olduğuna işaret eden Xi, hükümet ve piyasa arasındaki ilişkinin daha sağlıklı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Xi, piyasanın kaynak dağılımında belirleyici rol oynaması, hükümetin ise etkili görev üstlenmesi çağrısında bulundu. Bunun arz yanlı reformun son derece önemli bir kuralı olduğuna işaret eden Xi, sorunların çözülmesinde piyasa mekanizmasının etkili şekilde hayata geçirilmesinin önemine dikkati çekti.

Sektörde tekelin ortadan kaldırılması gerektiğine işaret eden Xi, piyasa kuralları doğrultusunda, reformlarla piyasada dinamizmi artıracaklarını, uygun politikalarla piyasada beklentileri istikrarlı hale getireceklerini, yatırım yönüne rehberlik edeceklerini ve piyasa işlemlerinin hukuk temelinde kısıtlanacağını kaydetti.

Xi Jinping konuşmasında, etkisiz ve düşük seviyeli arz, endüstriyel kapasite ve stok fazlasının azaltılması ve kaldıraç etkisinin ortadan kaldırılması, böylece ekonomik gelişmeye dinamizm katılması gerektiğini vurguladı.

Buna paralel olarak etkili arzın artırılması çağrısında bulunan Xi, halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesi, yeni teknoloji, ürün ve sektörlerin geliştirilmesi yönünde bir dizi tedbir alınacağını söyledi.

Çin'de ekonomik reformlar kapsamında, toplumda acilen ihtiyaç duyulan kamu hizmet arzı karşılanacak, bölgelerarası gelişmişlik farkı ortadan kaldırılacak ve yoksullukla mücadele devam edecek.

Yeni dönemde inovasyon da artırılacak, bilim ve teknik alanında ilerlemeler pekiştirilecek, bu sayede ekonomide canlılık yaratılacak.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, arz-talep ilişkisine rasyonel şekilde yaklaşılması gerektiğine işaret ederek, mevcut makro ekonomik duruma göre hareket edilmesi çağrısında bulundu.

Xi, arz yanlı reformun ilerletilmesi ile talebe dayalı yönetimin güçlendirilmesi arasında koordinasyonun önemine değindi.

Arz yanlı reformun güçlendirilmesine güvenlerinin tam olduğunu ifade eden Xi, bu reformu kararlılıkla ilerleteceklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor